Świadczeniem 500 plus objętych jest ponad 3,9 mln dzieci; takiego wsparcia nie było przez lata - przekonywała w piątek w Sejmie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska w trakcie głosowań nad poprawkami do projektu wprowadzającego zmiany w programie 500 plus.

Rafalska zabrała głos, odpowiadając posłom, którzy krytykowali zarówno program 500 plus, jak i proponowane do niego zmiany.

"Twierdzenie, że rządowy program wsparcia rodzin jest pozornym wsparciem polskich rodzin, jest jednym z największych kłamstw, jakie słyszałam w tej Izbie" - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Apelowała, żeby posłowie rozmawiali o faktach. Jak dodała, wzrost nakładów na politykę społeczną i rodzinną przekroczył 3 proc. PKB, podczas gdy za rządów PO-PSL wynosił 1,7.

Jak mówiła Rafalska, liczba dzieci otrzymujących świadczenie rodzinne zbliża się do 4 milionów. "Takiej liczby uprawnionych nie było przez całe lata. Ileż bezczelności, zakłamania trzeba w sobie mieć, żeby wyjść na tę mównicę i mówić o tym, że ten program nie wspiera polskich rodzin" - mówiła minister.

W debacie zabrała głos także premier Beata Szydło, wytykając opozycji, że przez osiem lat nie była w stanie wprowadzić takiego programu jak 500 plus.