Ten wątek zaakcentowały agencja MTI i inne media węgierskie. „Trump wreszcie powiedział, że USA obroni swoich sojuszników” – podkreślił opozycyjny portal 444.hu.

Podkreślają one również, że z ust Trumpa padło wiele słów uznania pod adresem Polski i że nazwał nasz kraj „duszą Europy”.

Agencja MTI zaznaczyła, że Trump zwracał uwagę na konieczność wspólnego wystąpienia przeciw terroryzmowi i zacytowała jego słowa: „nasze granice zawsze muszą być zamknięte dla terroryzmu i ekstremizmu jakiegokolwiek rodzaju”.

MTI akcentuje również słowa Trumpa o wartościach: „jeżeli nie będziemy mieli silnej rodziny, silnych wartości, będziemy słabi i nie przetrwamy”.

Agencja podkreśla też, że amerykański prezydent w superlatywach wypowiadał się o szczycie państw Trójmorza.

Węgierskie media zwracają ponadto uwagę na zapowiedź zawarcia w najbliższej przyszłości długoterminowego kontraktu na dostawy amerykańskiego gazu LNG.

Według portalu dziennika „Magyar Nemzet” wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce „rozpoczęła się od gestu, który był w smak Donaldowi Trumpowi, a jednocześnie stanowił krok strategiczny”, czyli od podpisania dokumentów ws. zakupu przez Polskę rakiet Patriot.

Portal 444.hu podkreśla również, że przemówienie amerykańskiego prezydenta przerywało skandowanie: „Donald Trump!”. (PAP)