W środę wieczorem do Polski przybędzie prezydent Stanów Zjednocznych Donald Trump. W czwartek będzie gościem szczytu Trójmorza w Zamku Królewskim, a wcześniej spotka się "w cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą. O godz. 13 na pl. Krasińskich Trump wygłosi - jak zapewnia Biały Dom - "ważne przemówienie".

Ambasada Stanów Zjednoczonych podkreśla, że pierwsze publiczne przemówienie prezydenta Trumpa w Europie to "historyczne wydarzenie". Jak zaznaczono, w tym wydarzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz przywódcy jedenastu krajów europejskich biorący udział w szczycie Trójmorza w Warszawie.

"Wizyta potwierdzi niezłomne zaangażowanie Ameryki na rzecz jednego z naszych najbliższych sojuszników europejskich oraz podkreśli, że priorytetem administracji jest wzmocnienie kolektywnej obrony NATO" - zapewniono w komunikacie Białego Domu.

Reklama

Donald Trump przybędzie na warszawskie lotnisko w środę 5 lipca późnym wieczorem. Noc ma spędzić w stołecznym hotelu Marriott.

W czwartek - jak informował rzecznik polskiego prezydenta Krzysztof Łapiński - o godz. 9 dojdzie do spotkania "w cztery oczy" Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Później odbędzie się spotkanie delegacji na czele z prezydentami. Szczyt Trójmorza będzie się odbywał w Zamku Królewskim. O godz. 13 prezydent Trump ma wygłosić przemówienie na placu Krasińskich.

Około godz. 14 Air Force One z Donaldem Trumpem na pokładzie ma opuścić warszawskie lotnisko. Prezydent Stanów Zjedonocznych przybędzie do Polski z małżonką Melanią Trump.

Mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z utrudnieniami. Ratusz informuje, że spodziewać się należy zamkniętych ulic, zakazów zatrzymywania się oraz zmiany tras komunikacji miejskiej.