Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Hennig-Kloska powiedziała, że w środę na posiedzeniu sejmowej komisji finansów, szef Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że KNF skierowała do prokuratury 39 zawiadomień w sprawie nieprawidłowości w SKOK-ach.

"Próbowałam dopytać się o szczegóły w tej sprawie, a mianowicie, czego te zgłoszenia dotyczą, na jakim są etapie postępowania, czy prokuratura w ogóle je podjęła, czy postanowiła je umorzyć" - mówiła rzeczniczka Nowoczesnej.

Hennig-Kloska skierowała w czwartek wniosek do prokuratora generalnego o udzielenie informacji o zakresie nadzoru nad toczącymi się postępowaniami dot. nieprawidłowości w SKOK, prowadzonych przez prokuraturę na wniosek KNF.

Reklama

Posłanka Nowoczesnej chce wiedzieć, których podmiotów dotyczą zawiadomienia KNF-u, czy tylko upadłych, czy także jeszcze funkcjonujących. W ocenie Hennig-Kloski kwestia ta jest bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli korzystających z usług SKOK. Rzeczniczka Nowoczesnej oczekuje także informacji, na jakim etapie są postępowania i czego dotyczą.

"Mam nadzieję, że dość szybko pan prokurator generalny odpowie na nasze zapytania tak, byśmy mogli przekazać je opinii publicznej" - zaznaczyła posłanka Nowoczesnej. "W ten sposób odpowiemy sobie także na pytanie, czy nasz wniosek ws. powołania komisji śledczej ds. SKOK jest zasadny" - dodała.

Reklama

Hennig-Kloska złożyła też interpelację, w której pyta, które jednostki prokuratury prowadzą obecnie postępowania wszczęte na podstawie zawiadomień KNF i czego one dotyczą, na jakim etapie są obecnie prowadzone postępowania oraz ile spośród wniesionych do prokuratury 39 zawiadomień KNF ws. SKOK-ów zostało umorzonych, a ile zakończyło się postawieniem zarzutów.

W połowie czerwca Nowoczesna wspólnie z PSL i Unią Europejskich Demokratów złożyła w Sejmie kolejny wniosek o powołanie komisji śledczej ws. SKOK-ów. Taki wniosek trafił też do Sejmu w lipcu 2016 r.

Z niedawnej informacji KNF na temat całego sektora SKOK wynikało, że na koniec 2016 r. 31 kas i Kasa Krajowa objętych było postępowaniami naprawczymi, przy czym 10 kas realizowało programy naprawcze zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

W sumie działalność na koniec 2016 roku prowadziło 40 kas, w stosunku do końca 2015 r. ich liczba zmniejszyła się o osiem (SKOK Wyszyńskiego, SKOK Powszechna i SKOK Profit zostały przejęte przez banki, a działalność SKOK Kujawiak, SKOK Polska, SKOK Jowisz, SKOK Arka i SKOK Skarbiec została zawieszona).

"Łącznie na koniec grudnia 2016 r. – w okresie sprawowania nadzoru przez KNF (czyli od 2012 roku - PAP) w ramach procesów restrukturyzacyjnych sektora skok – liczba kas działających zmniejszyła się o 15, w tym: 6 kas zostało przejętych przez banki (SKOK św. Jana z Kęt, SKOK Kopernik, SKOK Wesoła, SKOK Wyszyńskiego i SKOK Powszechna, SKOK Profit), jedna kasa (SKOK Kwiatkowskiego) przejęła inną kasę (SKOK Siarkopol), jedna kasa (SKOK Szopienice) połączyła się z inną kasą (SKOK Dziedzice) oraz działalność siedmiu kas (SKOK Wspólnota, SKOK Wołomin, SKOK Kujawiak, SKOK Polska, SKOK Jowisz, SKOK Arka, SKOK Skarbiec) została zawieszona i zostały skierowane wnioski do właściwych sądów o ogłoszenie upadłości tych kas" - głosił dokument KNF.

Dodatkowo w styczniu 2017 r. została zawieszona działalność SKOK Wielkopolska, a w lutym 2017 roku sąd ogłosił upadłość tej kasy. W maju wniosek KNF dotyczył opisanej wyżej Twojej SKOK, a w czerwcu Komisja zawiesiła i wystąpiła o upadłość SKOK Nike w Warszawie. W tym samym miesiącu wprowadziła też zarząd komisaryczny w SKOK Rafineria w Gdańsku. (PAP)