Stworzenie Europejskiego Funduszu Obronnego jest niezbędne. Cieszę się, że kraje UE zgodziły się w czwartek na uruchomienia stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności – powiedział na konferencji podczas szczytu UE szef KE Jean-Claude Juncker.

Podkreślił, że już w 2014 r. Komisja Europejska mówiła o potrzebie pogłębienia współpracy krajów UE w dziedzinie obronności. Zaznaczył, że zapisy na ten temat znajdują się w Traktacie Lizbońskim.

„Mówiłem wtedy o współpracy strukturalnej (w dziedzinie obronności) i powiedziałem, że jest to śpiąca królewna Traktatu Lizbońskiego. Królewna się teraz budzi, ponieważ w ciągu ostatnich miesięcy przedstawiliśmy propozycje dotyczące europejskiej obronności” – powiedział.

Jak dodał, cieszy się, że w czwartek wszyscy szefowie państw i rządów zgodzili się na propozycje KE dotyczące stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności. „Stworzenie Europejskiego Funduszu Obronnego jest niezbędne, ponieważ w Europie mamy 178 typów systemów broni, a USA mają 30, w Europie mamy 17 typów czołgów, podczas gdy USA ma jeden” – powiedział Juncker.