"To nie jest miłość”- to hasło inicjatywy skierowanej do mieszkających w Rzymie Polek, z którą wystąpiła ambasada RP we Włoszech we współpracy z włoską policją. Jej celem jest uświadomienie problemu przemocy wobec kobiet, walka z nią i pomoc jej ofiarom.

Projekt wspólnych działań, przedstawiony w czwartek w polskim kościele świętego Stanisława w centrum Wiecznego Miasta jest reakcją na zgłoszenia, które od Polek - ofiar przemocy - otrzymuje Wydział Konsularny polskiej placówki zajmujący się tymi sprawami.

Takich sygnałów jest - jak podkreślono - dużo. Stąd pojawił się pomysł, by na stronie internetowej ambasady zamieścić specjalny informator szczegółowo opisujący tę problematykę. Wydział Konsularny nawiązał jednocześnie współpracę z komendą rzymskiej policji.

Ambasada RP, występując z tą inicjatywą, podkreśla, że cudzoziemka padająca ofiarą przemocy znajduje się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż obywatelka danego kraju, na przykład z powodu braku wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół. Niejednokrotnie też, zauważa się, dochodzą do tego problemy językowe, które uniemożliwiają jej opisanie kłopotów i swojej sytuacji.

Hasło podjętych działań jest takie samo jak to, pod którym prowadzi je włoska policja zajmująca się sprawą przemocy wobec kobiet.

Konkretnym rezultatem współpracy polskiej placówki dyplomatycznej i włoskiej policji jest ustawienie policyjnego pojazdu na piazza Calcarari, w miejscu uczęszczanym przez Polaków. Można uzyskać w nim pomoc i wszelkie niezbędne informacje.

W prezentacji projektu polsko-włoskiej współpracy uczestniczyli ambasador RP Tomasz Orłowski i komendant rzymskiej policji Guido Marino.

To początek współpracy - podkreśla polska ambasada. "Przewidujemy od września nowe inicjatywy, także o charakterze edukacyjnym, skierowane też do młodzieży, czyli działania prewencyjne" - poinformowała placówka.

Przygotowano też specjalny plakat po polsku, skierowany do Polek mieszkających we Włoszech i opatrzony herbem włoskiej policji. Napisano na nim między innymi: "Jeżeli niszczy Twoje rzeczy, jeżeli Cię szantażuje, jeżeli Cię śledzi, jeżeli wpływa na ograniczenie Twojej wolności poprzez finanse, (...) jeżeli Cię poniża, izoluje Cię, jeżeli Cię zawstydza, jeżeli Cię obraża, jeżeli Cię ucisza, jeżeli Cię kontroluje, to nie jest miłość". Na plakacie wymieniono także groźby i stalking oraz użycie siły fizycznej.