Liderka Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) Arlene Foster napisała na Twitterze po wtorkowym spotkaniu z premier W. Brytanii Theresą May, że obie strony "liczą, iż wkrótce zakończą z powodzeniem rozmowy" o poparciu mniejszościowego rządu Partii Konserwatywnej.

Podczas wtorkowego spotkania przedstawiciele obu ugrupowań mieli porozumieć się - według nieoficjalnych informacji - co do większości kwestii, ale nie zakończyli jeszcze formalnych negocjacji.

Po spotkaniu na Downing Street w Londynie ani brytyjska premier ani liderka północnoirlandzkiej DUP nie udzieliły komentarzy dla mediów.

Premier opuściła swoją siedzibę, udając się do parlamentu na wybór spikera Izby Gmin, a przedstawiciele DUP wyszli z budynku tylnym wyjściem, unikając zgromadzonych przed głównymi drzwiami mediów.

Reklama

"Rozmowy z rządem są udane i mamy nadzieję, że wkrótce będziemy w stanie zakończyć je z powodzeniem" - napisała na Twitterze liderka DUP.

Wtorkowe spotkanie było drugą rundą negocjacji w sprawie udzielenia przez północnoirlandzkich unionistów poparcia dla rządu May w głosowaniach dotyczącym wotum zaufania i kwestii budżetowych.

Według źródeł telewizji Sky News "obie strony wykonały znaczący postęp", a formalne porozumienie spodziewane jest najpóźniej w czwartek.

Rządząca krajem od 2010 roku Partia Konserwatywna straciła w czwartkowych wyborach bezwzględną większość w Izbie Gmin (ma 318 posłów wobec wymaganych do większości 326) i prowadzi rozmowy w sprawie poparcia administracji przez DUP, która uzyskała 10 mandatów.

W poniedziałek brytyjskie media poinformowały, że ze względu na trwające negocjacje z DUP rząd May opóźni o kilka dni zaplanowaną na 19 czerwca mowę tronową królowej Elżbiety II; wystąpienie monarchini, formalnie otwierające nową sesję parlamentu, ma przedstawiać plany rządu na najbliższy rok.