Podczas 5. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie podpisano umowę o współpracy w dziedzinie spraw morskich między rządami Polski i Indonezji. To początek dobrej i wieloletniej współpracy – powiedział w piątek minister gospodarki mirskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

„Wspólna deklaracja między ministerstwem gospodarki morskiej Rzeczpospolitej Polskiej i ministerstwem ds. morskich Republiki Indonezji w sprawie współpracy w dziedzinie spraw morskich będzie kanwą dla za ciśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Indonezją” - dodał Gróbarczyk.

Minister zaznaczył, że „budowanie odpowiedniego otoczenia międzynarodowego ma duże znaczenie w kontekście rozwoju portów polskich i całej gospodarki morskiej”. „Nie jest to rzecz prosta. Wymaga prowadzenia nie raz długich negocjacji, aby efekt prac uwzględniał interesy oby stron i realnie przekładał się na wzmocnienie współpracy i wykorzystaniu potencjału obu partnerów” - wyjaśnił.

„Indonezja to wielki kraj, bogaty kraj, ale musimy nim dobrze zarządzać i w tej chwili jest właściwy czas dla nas i poszukujemy właściwych partnerów, aby zrobić coś wspólnie” - powiedział minister ds. morskich Republiki Indonezji Luhut Binsar Panjaitan. „W naszym kraju, który leży na archipelagu, przemysł stoczniowy jest bardzo ważny, a Polska jest w tej dziedzinie bardzo zaawansowana. Wczoraj rozmawialiśmy o planie energetycznym, o elektrowni, którą chcemy zbudować w Indonezji wspólnie z polskimi firmami” - dodał.

„Chciałbym zobaczyć polskie firmy inwestujące w nasze rolnictwo, biotechnologię i niekonwencjonalne zasoby energetyczne. Jesteśmy wciąż mocno zacofani jeśli chodzi o przemysł morski i chcielibyśmy się wiele od Polski nauczyć, ponieważ potrzebujemy dużo małych, średnich i dużych jednostek. Polska technologia i wydajność już istnieje, to z niej chcemy korzystać” - podkreślił indonezyjski minister.

Podczas wystąpienia minister Gróbarczyk poinformował, że w 2018 r. Polska będzie organizatorem Światowego Dnia Morza. „Międzynarodowa Organizacja Morska przyznała Polsce prawo do organizowania najważniejszego święta morskiego ONZ w 60. rocznicę powołania tej organizacji. To zbiega się z naszym niezwykle ważnym świętem 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości. Uroczystości odbędą się w Szczecinie” - zaznaczył.

Międzynarodowy Kongres Morski to coroczne spotkanie przedstawicieli szeroko rozumianej branży morskiej, polityków i naukowców. Główne tematy tegorocznej edycji piątej to żegluga śródlądowa i edukacja morska na Pomorzu Zachodnim.

Kongres Morski zakończy się w piątek wieczorem. Jego organizatorami są Fundacja Kongres Morski i Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a fundatorami Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie i Polska Żegluga Morska.