Reklama

MSZ poinformowało na Twitterze, że dokument to "Protokół o niektórych kwestiach identyfikacji ciał osób, które zginęły w katastrofie samolotu Tu-154 nr 101 z 10 kwietnia 2010 roku".

Protokół głosi, iż strony zgadzają się, że szczątki, które mogą pozostać w posiadaniu strony rosyjskiej po zakończeniu wszystkich czynności procesowych zostaną przekazane stronie polskiej w ustalonym trybie.

W dokumencie napisano również, że strony zobowiązują się nie publikować i nie rozgłaszać bez obopólnej zgody rezultatów badań DNA.

Zgodnie z protokołem, w toku przeprowadzenia działań śledczych dotyczących identyfikacji ciał strona polska nie wyrażała pretensji do strony rosyjskiej odnośnie przeprowadzonych przedsięwzięć i ich rezultatów.

W ostatnim akapicie podano, iż protokół sporządzony jest w dwóch egzemplarzach, każdy w językach rosyjskim i polskim, mających jednakową moc prawną. Z opublikowanego zdjęcia wynika, iż dokument podpisany był w Moskwie, w kwietniu 2010 roku; ręcznie napisano cyfrę 15 (kwietnia).

Wcześniej w czwartek opublikowanie protokołu zapowiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Powiedziała ona, że ze strony polskiej w imieniu MSWiA dokument podpisali (Piotr) Stachańczyk, a w imieniu MSZ - (Jacek) Najder.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)