Syryjska armia odbiła w niedzielę z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) strategiczną miejscowość w prowincji Aleppo - poinformowały media państwowe i Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka - organizacja monitorująca.

Państwowa agencja SANA podała, że oddziały armii syryjskiej dokonały strategicznego podboju w wiejskich regionach na wschodzie prowincji Aleppo. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, mająca siedzibę w Londynie organizacja monitorująca działania wojenne, informuje, że wojska rządowe weszły do miejscowości Maskana po tygodniach ciężkich walk.

Zajęcie Maskany położonej po zachodniej stronie jeziora (zbiornika retencyjnego) Al-Asad wpisuje się w zakrojoną na szeroką skalę operację militarną, którą syryjskie siły rządowe rozpoczęły w połowie stycznia z pomocą Rosjan w celu pokonania IS w prowincji Aleppo.

"Siły rządowe i sprzymierzeni bojownicy posuwają się naprzód w prowincji Aleppo i tropią grupy organizacji terrorystycznej Daesz (Daesh - arabski akronim Państwa Islamskiego)" - powiedziało źródło wojskowe cytowane przez syryjskie media. "Przywracają bezpieczeństwo i stabilność w strategicznej miejscowości Maskana i wielu innych ważnych miejscach" - dodało to źródło.

Maskana jest oddalona o 15 km od granicy administracyjnej z prowincją Ar-Rakka, gdzie wspierany przez USA sojusz milicji pod nazwą Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) przygotowuje się do operacji przejęcia kontroli nad miastem o tej samej nazwie - bastionem IS w Syrii. Nie przewiduje się udziału armii syryjskiej w tej operacji.

Według źródła, na które powołuje się agencja AFP, "Maskana jest ostatnim ważnym miejscem w prowincji Aleppo przed Rakką, a ci, co kontrolują Maskanę, kontrolują też oś Aleppo-Rakka". Rozmówca AFP twierdzi, że obecność IS w prowincji Aleppo nie potrwa już długo.

Obecnie IS kontroluje jedynie niewiele wiosek rozsianych na wschodzie i na południowym wschodzie prowincji Aleppo - twierdzi szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman.

Państwo Islamskie wciąż dokonuje w Syrii zbrojnych wypadów na wioski w pobliżu stref znajdujących się pod jego kontrolą, ale jest spychane w kierunku swych mateczników - położonych nad Eufratem miast Rakka i Dajr az-Zaur.