Dziękuję za waszą pomoc i za to, że zawsze można na was liczyć. Nigdy nie odmawiacie pomocy, zawsze jesteście wtedy, kiedy jest najtrudniej - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło podczas spotkania ze strażakami w Skidziniu (Malopolska). Czynicie to z głębi serca - podkreśliła.

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Premier uczestniczyła w gminnych obchodach tego święta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Skidziniu k. Brzeszcz.

Jak podkreśliła premier, dzień św. Floriana, 4 maja, "to jest święto szczególne, to jest święto specjalne". "Bo jest świętem szczególnych ludzi, ludzi którzy właśnie zawsze - bez względu na to, jaki to jest czas, jaka jest pora - są gotowi nieść pomoc innym, zawsze są na służbie" - mówiła Szydło.

"Cieszycie się największym szacunkiem społecznym, zasłużonym" - zwróciła się do strażaków szefowa rządu. "To jasno pokazuje, że właśnie strażak, druhowie strażacy, strażacy ochotnicy i strażacy zawodowi są przez wszystkich szanowani, bo wiedzą wszyscy, że zawsze mogą na was liczyć - nigdy nie odmawiacie pomocy, zawsze jesteście wtedy, kiedy jest najtrudniej - czy to powódź, czy to katastrofa budowlana, czy katastrofa drogowa, pożar" - zaznaczyła szefowa rządu. "Zawsze pierwsi są strażacy, niosą pomoc, ratują życie, ratują dobytek" - wskazała premier.

Jak mówiła "ta piękna tradycja - przekazywana w wielu rodzinach z ojca na syna, z pokolenia na pokolenie - jest dowodem na to, że właśnie zawód strażaka jest nie tylko ceniony i szanowany przez ludzi, ale przez tych, którzy go wykonują jest otaczany wielkim kultem".

"Ludzie, którzy wykonują ten zawód, przekazując go na następne pokolenia, ucząc młodych ludzi tej służby, która polega właśnie na ratowaniu innych, robią to i czynią z głębi serca" - zaznaczyła Szydło.

Premier podziękowała strażakom za ich pomoc i za to, że zawsze można na nich liczyć. "Dzisiaj trzeba o tym mówić bardzo głośno, pokazywać strażaków, cieszyć się z razem z wami świętem, ale też przecież wiemy, że nawet świętując, nawet będąc dzisiaj tutaj na tej uroczystości, jeżeli zdarzyłoby się jakieś nieszczęście, jakiś wypadek, wy będziecie pierwszymi, którzy do niego pojadą" - mówiła.

Szefowa rządu podkreśliła, że służba strażaków streszcza się w pięknym credo, które często pojawia się na sztandarach podczas uroczystości strażackich. "+Bogu na chwałę, ludziom na pożytek+ - to jest zawołanie, bardzo proste, bardzo krótkie, w którym streszcza się właśnie cała służba strażacka" - dodała premier.

Premier życzyła również strażakom, by jak najrzadziej musieli wyjeżdżać do akcji oraz by zawsze wracali do domu cali i zdrowi. "Składam te życzenia również na ręce waszych rodzin, które znoszą z cierpliwością waszą służbę, towarzyszą wam, kibicują wam w tym i was wspierają. To jest niezwykle istotne i im również należą się podziękowania, bo jest to służba trudna, wymagająca" - zaznaczyła premier.

Premier wręczyła Medale za Zasługi dla Pożarnictwa: srebrny Tadeuszowi Morończykowi (OSP Bór) i brązowy Krystianowi Walczykowi (OSP Brzeszcze).

Beata Szydło jest członkiem OSP w Przecieszynie. W czwartek została honorowym członkiem Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Brzeszczach.