Władze tureckie przystąpiły do nowej czystki w instytucjach wymiaru sprawiedliwości i wojskowych oraz w żandarmerii. Wśród 3 974 relegowanych z pracy jest ponad tysiąc pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości i niemal tyle samo wojskowych.

Władze ogłosiły w sobotę dokładną listę osób relegowanych z pracy, co potwierdza, że obecna faza czystek została dokładnie przygotowana i zaplanowana.

Wśród zwolnionych 1 127 pracowników instytucji podległych Ministerstwu Sprawiedliwości są m.in. 484 osoby z tytułami akademickimi.

Reklama

W kolejnych czystkach po zeszłorocznym nieudanym zamachu stanu w Turcji zwolniono już z pracy w instytucjach państwowych i prywatnych ok. 120 000 osób, a 40 000 aresztowano.

Konserwatywny rząd turecki ogłosił również w sobotę dekret, który zakazuje emitowania niezmiernie popularnych w kraju randkowych programów radiowych i telewizyjnych.

"Nie będzie dopuszczalny ten rodzaj programów radiowych i telewizyjnych, w których osoby poznają się, aby znaleźć przyjaciółkę lub przyjaciela (...)" - stwierdza dekret.