Gina Miller, liderka brytyjskich aktywistów, którzy walczyli przed Wysokim Trybunałem, by do rozpoczęcia Brexitu konieczna była zgoda parlamentu, rozpoczęła kampanię przed wyborami parlamentarnymi na rzecz głosowania taktycznego na proeuropejskich kandydatów.

Miller była główną reprezentantką strony pozywającej brytyjski rząd w sprawie przed Wysokim Trybunałem (High Court), która w listopadzie ub.r. zakończyła się wyrokiem, według którego do wszczęcia procedur wyjścia z Unii Europejskiej konieczna była zgoda parlamentu. Wcześniej rząd premier Theresy May stał na stanowisku, że wystarczającą podstawą do podjęcia takich działań są istniejące prerogatywy ministerialne.

Działacze zainaugurowanej w środę kampanii Best for Britain chcą, by brytyjski parlament mógł głosować nad porozumieniem ws. Brexitu wynegocjowanym przez rząd premier May z Brukselą. Zgodnie z założeniami ruchu parlament powinien móc "wypowiedzieć się, co jest najlepsze dla Zjednoczonego Królestwa".

Miller planuje zachęcanie Brytyjczyków, by w zaplanowanych na 8 czerwca przedterminowych wyborach parlamentarnych oddali głos taktyczny na kandydatów sprzeciwiających się tzw. twardemu Brexitowi.

Best for Britain będzie również wspierać w kampanii wyborczej kandydatów dowolnych partii, którzy obiecają, że w sprawie Brexitu zagłosują przeciwko ewentualnemu niekorzystnemu dla Zjednoczonego Królestwa porozumieniu z Brukselą. "Będziemy wspierać kandydatów, którzy będą prowadzić kampanię na rzecz głosowania (parlamentu nad porozumieniem ws. Brexitu - PAP), potrzebnego dla naszej przyszłej relacji z Europą, i którzy będą gotowi odrzucić wszystko to, co postawiłoby Zjednoczone Królestwo w gorszej sytuacji" - czytamy na stronie internetowej inicjatywy.

"W wyborach tych można oddać jedynie głos taktyczny, który pozwoli na pełną realizację roli parlamentu" - mówiła Miller, inaugurując kampanię. Zapowiedziała jednocześnie, że sama nie będzie startować w wyborach.

Miller za pomocą akcji crowdfundingowej zebrała w ciągu tygodnia 300 tys. funtów - mają być one przeznaczone m.in. na wsparcie dla konkretnych kandydatów czy informowanie wyborców, w szczególności w strategicznych okręgach.

Choć Miller była zwolenniczką pozostania Wielkiej Brytanii we Wspólnocie, grupa Best for Britain zapowiada, że nie będzie starała się o unieważnienie wyniku referendum z czerwca ub.r., w którym podjęto decyzję o Brexicie, lecz chce jedynie zapewnić, by kraj po wyjściu z UE miał możliwie najlepsze relacje z "27".

Jak pisał Reuters, premier May zakłada, że słabość opozycyjnej Partii Pracy i nieoczekiwana odporność brytyjskiej gospodarki na Brexit umocnią w przedterminowych wyborach jej przewagę w Izbie Gmin przed rozmowami w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.