"Macron, który jest takim centrystowskim kandydatem w jakimś sensie przypomina Donalda Tuska i Platformę Obywatelską. On jest trochę na prawo, trochę na lewo. Wydaje mu się, że to pozwoli mu na to, żeby najwięcej Francuzów się wokół niego zjednoczyło" - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michel Viatteau, korespondent agencji AFP w Polsce.

"Fillon to jest tradycyjna, katolicka prawica - PiS i Francois Fillon na pewno by się dogadali, gdyby mieli coś razem załatwiać. Melanchon? Odpowiednika w Polsce nie ma, bo lewica jest bardzo osłabiona" - dodał, charakteryzując kolejnych kandydatów na prezydenta Francji. "Le Pen jest trochę jak ONR. To jest po prostu skrajna prawica" - zauważył gość Marcina Zaborskiego.

Korespondent AFP w Polsce: Po wygranej Le Pen fundusze z UE dla Polski mogą się zmniejszyć

"Jeżeli wygra Le Pen, będzie chciała natychmiast wyjść ze strefy euro, po czym przeprowadzi referendum na temat wyjścia z Unii Europejskiej. Prawdopodobnie takie referendum by przegrała, niemniej jej wygrana w wyborach prezydenckich bardzo osłabi Europę i zmieni prawdopodobnie jej działanie. Fundusze, które do Polski płyną z Brukseli, mogą się zmniejszyć albo zostać przerwane" - ostrzegł w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michel Viatteau, korespondent agencji AFP w Polsce, pytany o wybory prezydenckie we Francji.

Źródło: RMF24.pl