MF zakłada zwiększanie kwoty wolnej od podatku w programie konwergencji


Warszawa, 19.04.2017 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów uwzględniło w projekcie aktualizacji programu konwergencji podwyższenie kwoty wolnej od podatku w kolejnych latach, poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba. Dokument nie odnosi się jednak do kwestii ewentualnego obniżenia podatku VAT, dodał.
"Kwota wolna od podatku powinna rosnąć i to zostało zapisane w programie konwergencji. Nie ma natomiast decyzji dotyczącej stawki VAT, stąd nie zostało to zawarte w tym dokumencie" - powiedział Skiba podczas konferencji prasowej.
Według niego, w dokumencie w części dotyczącej ryzyk zostały zapisane informacje odnoszące się do Brexitu i ewentualnego wpływu tego procesu na nasz kraj.
"Nie widzimy jeszcze na razie przyspieszenia w wynagrodzeniach. One rosną, ale nie powyżej wydajności w gospodarce. Jeśli by one były wyższe od wydajności, to byłyby kłopoty z konkurencyjnością gospodarki" - zauważył także wiceminister.
W programie konwergencji resort założył, że przeciętne stopa bezrobocia (BAEL) spadnie do 4% w 2020 r. z 6,2% w 2016 r. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrośnie (nominalnie) o 5,3% r/r w 2020 r. wobec 3,6% wzrostu w 2016 r.
(ISBnews)