Budowę ok. 500 mieszkań na wynajem w Katowicach sfinansuje spółka BGK Nieruchomości w pilotażu programu Mieszkanie Plus. W czwartek miasto i BGKN podpisały umowę realizacyjną. Mieszkania znajdą się w nowym kwartale nieopodal zabytkowego osiedla Nikiszowiec.

Dotąd, w efekcie warsztatów architektonicznych, powstała koncepcja zagospodarowania wskazanego przez miasto terenu na tzw. Mrówczej Górce. Pracownia znanego architekta Tomasza Koniora zaproponowała, aby nowe budynki utworzyły tam jeden kwartał wpisujący się w zbliżony do trójkąta kształt działki - nawiązując urbanistycznie do zabudowy Nikiszowca.

BGKN chce zrealizować tę inwestycję w formule „projektuj i buduj”. Koncepcja Koniora stanie się więc jednym z dokumentów przetargu, który przeprowadzi powołana do jej realizacji celowa spółka (zawiązana przez BGKN i miejską spółkę Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego). Partnerzy liczą, że będą mieli wykonawcę i zgodę na budowę do końca tego roku. W 2018 r. trwałyby już prace.

Uczestnicy czwartkowego spotkania w Katowicach akcentowali, że to właśnie w tym mieście zainaugurowano program Mieszkanie Plus w obecności m.in. premier Beaty Szydło i wicepremiera Mateusza Morawieckiego. „Musimy zrobić wszystko, żeby Katowice zaistniały jako przykład porządnej realizacji tego programu” - mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

„To kolejne pozytywne zdarzenie pokazujące, że jeśli w woj. śląskim, w Katowicach, podejmujemy pewne działania, plany, to zaczynamy je realnie realizować” - uznał pochodzący z regionu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Członek zarządu BGKN Bartłomiej Pawlak zaznaczył natomiast, że to pierwsza umowa w programie Mieszkanie Plus na tak dużą realizację.

Przedstawiciele samorządu i koordynatora programu Mieszkaniu Plus akcentowali, że nie wiadomo jeszcze ile dokładnie mieszkań powstanie na Mrówczej Górce, nieopodal Nikiszowca. Teren ten bowiem zostanie potraktowany nietypowo – inaczej niż w większości innych miejsc w kraju, gdzie planowana jest budowa domów wielorodzinnych według wypracowanego w konkursie modelu.

„Wskazaliśmy tę lokalizację; jest ona dla nas zbyt cenna ze względów społecznych, historycznych, by czekać na pewien standard. Powiedzieliśmy więc naszym partnerom z BGKN, że przedstawimy im pomysł na zagospodarowanie miejsca – przede wszystkim społeczno-urbanistyczny. Jesteśmy wdzięczni, że dali się namówić, by podejść tu do sprawy nie tylko biznesowo, ale też społecznie” - wyjaśniał wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

„Chcemy zrobić dobry projekt dla miasta” - zadeklarował członek zarządu BGKN Grzegorz Muszyński. „Wiemy już, że w centralnej części osiedla powstanie duża wyspa zieleni z elementami małej architektury” - wskazał Muszyński. „Zależało nam, (by w koncepcji urbanistycznej określić - PAP), jakiego ducha ma mieć to miejsce, jakie ma być powiązanie tego miejsca z innymi miejscami w tej przestrzeni” - zaakcentował prezydent Katowic.

Autor koncepcji Tomasz Konior przypominał, że nie ma jeszcze projektu architektonicznego, stąd nie wiadomo ile dokładnie mieszkań powstanie na Mrówczej Górce. Koncepcja dotycząca działki o powierzchni 54,2 tys. mkw. zakłada powierzchnię zabudowy 8 tys. mkw. i powierzchnię użytkową ok. 30 tys. mkw.

„Jesteśmy przekonani, że to urbanistyka jest czymś, co stanowi bardzo dobrą bazę, aby w przyszłości na dobrym planie urbanistycznym budować dobrą architekturę” - wyjaśnił Konior. Jego koncepcja zakłada m.in. umieszczenie ruchu kołowego i miejsc parkingowych w całości wokół planowanego kwartału.

U jednego z jego rogów, położonego najbliżej Nikiszowca, przewidziano plac z otwartym wejściem do wnętrza kwartału. W przyszłości mógłby stamtąd prowadzić trakt pieszo-rowerowy w kierunku Nikiszowca - przedłużenie wiodącej skrajem zabytkowego osiedla ul. Nałkowskiej (trakt ten przecinałby dzisiejsze tereny przemysłowe i wiódłby skrajem kopalnianych osadników).

Mrówczą Górkę, gdzie obecnie prowadzi tylko tzw. droga technologiczna, ma komunikować z centrum miasta i Nikiszowcem nowa ulica, będąca przedłużeniem obecnej ul. Gospodarczej. Do jej budowy zobowiązało się miasto w jednym z podpisanych w czwartek dokumentów.

Główna podpisana tego dnia umowa inwestycyjna określa zasady współpracy przy realizacji programu Mieszkanie Plus w Katowicach. Inwestorem będzie spółka celowa, do której katowicki TBS wniesie pozyskaną od miasta działkę przy ul. Górniczego Dorobku (o szacunkowej wartości ok. 10 mln zł). Z kolei BGK Nieruchomości zapewni finansowanie spółki na poziomie 100 mln zł.

Przedstawiciele miasta i BGKN sygnalizowali, że będzie to pierwsza, lecz najpewniej nie ostatnia inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus w Katowicach. Katowicki samorząd, obok terenu na Mrówczej Górce przy ul. Górniczego Dorobku, zaproponował pod jego kątem także grunty przy ul. Korczaka oraz Korczaka/Andersa w pobliżu osiedla Borki.

W części komercyjnej program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Rządowy program ma pozwolić na efektywne wykorzystanie nieużywanych dziś gruntów, będących w posiadaniu m.in. samorządów.

BGK Nieruchomości, odpowiedzialny za pilotaż programu, dysponuje obecnie potencjałem budowy około 60 tys. nowoczesnych mieszkań czynszowych w ponad 70 miastach w całej Polsce. Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu ub.r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie. (PAP)