Sławomir Nitras (PO) zapowiedział w poniedziałek, że przekaże egzemplarz Konstytucji RP Joachimowi Brudzińskiemu (PiS), dedykując mu artykuły dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Wicemarszałek Sejmu uznał, że "z wyrozumiałą życzliwością" przyjmie kolejny prezent od posła opozycji.

„Z okazji przypadającej 20. rocznicy uchwalenia konstytucji chciałbym wręczyć jej egzemplarz marszałkowi Joachimowi Brudzińskiemu, osobie, bez której w Szczecinie nic się nie dzieje” - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Szczecinie poseł PO Sławomir Nitras.

Jego zdaniem „nawet pomniki są stawiane tylko i wyłącznie po inspekcji, które on (Brudziński – red. PAP) przeprowadzi, nim jakikolwiek wniosek do Rady Miasta wpłynie”. W ten sposób poseł Platformy nawiązał do planowanej budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego w Szczecinie.

Podczas konferencji Nitras zadedykował wicemarszałkowi Sejmu dwa artykuły konstytucji dotyczące wymiaru sprawiedliwości. „Dedykuję mu w sposób szczególny artykuł 175, który mówi: wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe. A także wcześniejszy artykuł, który mówi, że: sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz, w tym również od Brudzińskiego” - powiedział poseł PO.

Wicemarszałek Joachim Brudzińskiw rozmowie z PAP zapowiedział, że przyjmie prezent od Sławomira Nitrasa. „Tydzień temu zaszczycił mnie wręczając mi flagę Unii Europejskiej, w tym tygodniu egzemplarz konstytucji. Jak tak dalej pójdzie, będę musiał poprosić prezydenta miasta Piotra Krzystka o wynajęcie jeszcze jednego pomieszczenia, w którym zacznę zbierać wszystkie prezenty od posła Nitrasa” - stwierdził.

Jego zdaniem poseł opozycji „jest politykiem, który od lat dostarcza dużo emocji związanych z brakiem umiejętności powstrzymania emocji i temperamentu u siebie samego”. „Poseł Nitras może dedykować mi wszystkie artykuły obowiązującej konstytucji. Każdą jego inicjatywę przyjmę z taką samą wyrozumiałą życzliwością” - dodał Brudziński.

Podczas konferencji szczecińskich polityków Platformy Obywatelskiej zapowiedziano także przekazanie egzemplarzy konstytucji także m.in. wojewodzie zachodniopomorskiemu Krzysztofowi Kozłowskiemu. „Dedykuję jemu artykuł 15 dotyczący ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, który zapewnia decentralizację władzy publicznej” - powiedział poseł Norbert Obrycki.

„Chcę przypomnieć wojewodzie, że jest przedstawicielem władzy centralnej, a nie jest możnowładcą ani samorządowcem. Jest jedynie wyciągniętym ramieniem rządu w terenie. Jesteśmy przed debatą, która może doprowadzić do cofnięcia tego, co jest dorobkiem 20 lat samorządu terytorialnego” - wyjaśnił polityk.

„Chciałbym zadedykować prezydentowi Szczecina Piotrowi Krzystkowi artykuł 165 konstytucji mówiący o tym, że samodzielność jednostek samorządu terytorialnego podlega ochronie sądowej” - ogłosił z kolei senator PO Tomasz Grodzki.

„Władzom centralnym zaś, które kwestionują referenda, chciałbym zacytować artykuł 170.: członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować, w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego” - dodał.

Jak zaznaczył senator, Konstytucja RP „jest młoda, ale napisana z dużą roztropnością i spełnia ona swoje zadania”. „Rządy przemijają, a artykuły konstytucji nie tracą nic na swojej aktualności” - podkreślił Grodzki.

W niedzielę minęło 20 lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe obecnie obowiązującej Konstytucji RP. Została ona zatwierdzona w referendum, które odbyło się 25 maja 1997 r. i weszła w życie 17 października tego samego roku.