Terroryzm jest elementem sytuacji kryzysowej w Europie, wymaga współdziałania na całym szeregu płaszczyzn; konieczne są korekty polityki działania w związku z imigrantami, którzy do Europy cały czas przybywają - powiedział w piątek w Piotrkowie Trybunalskim prezydent Andrzej Duda.

Duda był pytany podczas obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które odbywają się w Piotrkowie Trybunalskim, o walkę z terroryzmem w kontekście ostatnich ataków w Londynie.

Prezydent powiedział, że atak terrorystyczny po raz kolejny w ostatnich dziejach wiązał się ze śmiercią niewinnych osób; zaznaczył, że w tym "haniebnym ataku" poszkodowany został jeden obywatel Polski. "Jego obrażenia nie były groźne i opuścił już szpital" - mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że terroryzm stanowi "pewien element sytuacji kryzysowej w Europie". "Jeżeli mówimy o kryzysach europejskich, to kryzys terroryzmu również jest elementem tej ogólnej sytuacji kryzysowej w Europie i on wymaga z całą pewnością współdziałania na całym szeregu płaszczyzn, bo wymaga także współdziałania, jeżeli chodzi o współpracę służb specjalnych i ta jest realizowana" - powiedział Duda.

Zaznaczył, że "doskonała współpraca" służb miała miejsce w ub. roku w Polsce przy okazji szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.

Prezydent dodał, że niezwykle ważne jest współdziałanie i wzmacnianie wspólnej polityki w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi. "Ale i także w moim przekonaniu konieczne korekty, jakie powinny być, jeżeli chodzi o politykę działania w związku z imigrantami, którzy do Europy cały czas przybywają" - stwierdził prezydent.

"Jest konieczność wprowadzenia znacznie sprawniejszej i znacznie bardziej skutecznej i wydajnej polityki, umożliwiającej tym osobom wejście w europejskie społeczeństwa, umożliwiające tym osobom asymilację, a także oczywiście prowadzenie przez Europę mądrej polityki w tym zakresie" - dodał.

Podkreślił, że Polska i Węgry "mówiły od samego początku", że powinna być prowadzona wspólna polityka w zakresie strzeżenia i nadzoru nad granicami wewnętrznymi Unii Europejskiej.

"Dwa podstawowe elementy, jakie muszą być realizowane - przede wszystkim w krajach Unii Europejskiej tych, które należą do zachodu Europy, gdzie populacja imigrantów od dziesięcioleci jest duża i się zwiększa - to jest kwestia także i pewnych korekt, jeżeli chodzi o politykę integracji, asymilacji, żeby nie było tego poczucia wykluczenia, które sprzyja skrajnym postawom, które sprzyja popadaniu, zwłaszcza ludzi młodych, w fanatyzm islamski, który - jak wiemy dzisiaj - stanowi jedno z podstawowych gniazd, gdzie rodzą się postawy terrorystyczne" - powiedział Duda.

W środę po południu napastnik wjechał samochodem w grupę ludzi na londyńskim Moście Westminsterskim, a następnie próbował dostać się na teren parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem policjanta strzegącego bramy wjazdowej. Wkrótce potem sprawca został zastrzelony przez interweniujące służby bezpieczeństwa.

Według policji sprawcą zamachu, w którym w środę zginęło pięć osób, w tym on sam, był urodzony na południowym wschodzie Anglii Adrian Russell Ajao. 52-letni mężczyzna, który przeszedł na islam, używał kilku nazwisk, m.in. Khalid Masood. Nazwisko to podano już w czwartek. Detektywi próbują teraz ustalić, czy ktoś wydawał mu instrukcje.