Dwie kolejne osoby zatrzymano w nocy z czwartku na piątek w środkowej i północnej Anglii w związku ze środowym zamachem obok brytyjskiego parlamentu - poinformowała policja. Podała, że napastnik urodził się w Wielkiej Brytanii jako Adrian Russell Ajao.

Zajmujący się zwalczaniem terroryzmu komisarz Mark Rowley z policji metropolitalnej poinformował, że obecnie w areszcie przebywa dziewięć osób. Jedna osoba została zwolniona za kaucją.

Według policji sprawcą zamachu, w którym w środę zginęło pięć osób, w tym on sam, był urodzony na południowym wschodzie Anglii Adrian Russell Ajao. 52-letni mężczyzna, który przeszedł na islam, używał kilku nazwisk, m.in. Khalid Masood. Nazwisko to podano już w czwartek. Detektywi próbują teraz ustalić, czy ktoś wydawał mu instrukcje.

"Podczas naszego dochodzenia koncertujemy się na ustaleniu jego motywów, sposobu działania i wspólników" - tłumaczył Rowley.

"Chociaż nadal nie ma dowodów na dalsze zagrożenie, jesteśmy zdeterminowani, by dowiedzieć się, czy działał całkowicie samodzielnie, czy inspirował się terrorystyczną propagandą, czy też inne osoby go zachęcały, wspierały lub wydawały mu instrukcje" - tłumaczył.

Rowley poinformował, że policja w nocy dokonała "dwóch znaczących zatrzymań". Jedną osobę zatrzymano w hrabstwie West Midlands, a drugą na północnej Anglii.

Wcześniej, w nocy ze środy na czwartek, zatrzymano osiem osób w wieku od 21 do 58 lat: pięciu mężczyzn i trzy kobiety. Siedem zatrzymano w Birmingham, a jedną w Londynie. Jedna kobieta została zwolniona za kaucją.

Rowley podał nazwisko czwartej ofiary zamachowca, 75-letniego mężczyzny, który zmarł w szpitalu w czwartek. Jest to Leslie Rhodes ze Streatham, na południu aglomeracji Londynu.

W środę po południu napastnik wjechał samochodem w grupę ludzi na Moście Westminsterskim, a następnie próbował dostać się na teren parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem policjanta strzegącego bramy wjazdowej. Wkrótce potem sprawca został zastrzelony przez interweniujące służby bezpieczeństwa.

Policja podała, że napastnik urodził się w 1964 roku w hrabstwie Kent. Według brytyjskich mediów po przejściu na islam mieszkał w Arabii Saudyjskiej w połowie pierwszej dekady XXI wieku. To wtedy miał się zradykalizować.

Wychowywany przez matkę, dorastał w Rye, w hrabstwie Kent. Do czerwca ub. roku mieszkał w Birmingham z żoną i dziećmi. Świadkowie opisywali go jako bardzo religijnego mężczyznę.

Kilkakrotnie był skazywany za napaści, w tym za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także za posiadanie broni i wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu. Po raz ostatni skazano go w 2003 roku za posiadanie noża.

Według Rowleya napastnik ranił co najmniej 50 osób. Dwie nadal są w krytycznym stanie, a jedna ma obrażenia zagrażające życiu.