Władze Rosji czekają na wizytę kanclerz Niemiec Angeli Merkel; przed dwoma krajami stoi zadanie unormowania stosunków - oświadczył w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin, przyjmując na Kremlu szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela.

"Zdajemy sobie sprawę, w jakim jesteśmy miejscu, w jakim stanie są nasze stosunki. O ile rozumiem, nasze główne zadanie polega na tym, by te stosunki w pełni unormować" - powiedział Putin. W rozmowie z Gabrielem zapewnił: "Czekamy na wizytę kanclerz" i poprosił, by przekazać Merkel "najlepsze życzenia".

Gabriel, który wyraził nadzieję, że "pojawi się możliwość" przyjazdu Merkel do Rosji, dodał, że przypuszcza, iż "również prezydent (elekt Frank-Walter Steinmeier) już zamierza przyjechać" do Rosji.

Gabriel, będący też wicekanclerzem Niemiec, wcześniej w czwartek rozmawiał w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Merkel po raz ostatni gościła w Moskwie w maju 2015 roku. Był to rok, gdy przypadała 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Wówczas jednak ze względu na konflikt na Ukrainie większość przywódców krajów zachodnich nie przyjechała na obchody w Moskwie, których kulminacyjnym punktem była defilada wojskowa na Placu Czerwonym. Kanclerz Niemiec przybyła wtedy do Moskwy 10 maja, czyli dzień po oficjalnych obchodach Dniu Zwycięstwa.

Gabriel i Putin spotkali się poprzednio we wrześniu zeszłego roku. Ten pierwszy łączył wówczas stanowisko wicekanclerza z funkcją ministra gospodarki.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)