Mamy przekonanie, że toczy się intryga przeciwko Donaldowi Tuskowi i jest w nią zaangażowany polski rząd - mówił w czwartek senator PO Bogdan Klich. Jeśli to prawda, oznacza to, że polski rząd wbija nóż w plecy Polakowi pełniącemu najbardziej znaczącą funkcję w UE - dodał.

W czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że projekt uchwały senatorów PO, w której Senat wzywa rząd do poparcia kandydatury Tuska na kolejną kadencję szefa Rady Europejskiej nie znajdzie się w porządku obecnych obrad Senatu; marszałek Senatu skierował projekt do prac w dwóch komisjach senackich: ustawodawczej i spraw zagranicznych. Następnie w głosowaniu przepadł wniosek senatorów PO, którzy chcieli, aby rząd na posiedzeniu Senatu udzielił informacji na temat poparcia Tuska.

Klich na briefingu prasowym poinformował, że w związku z odrzuceniem wniosku dotyczącego informacji rządu nt. poparcia kandydatury Tuska, wniosek taki złożą na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie Platformy.

"W ostatnich dniach, mamy przekonanie, że toczy się intryga przeciwko Donaldowi Tuskowi, że w tę intrygę zaangażowany jest rząd Rzeczypospolitej Polski. Jeśli by to była prawda, znaczyłoby to, że rząd Rzeczpospolitej Polski pod przewodnictwem premier Beaty Szydło sterowany z tylnego siedzenia przez prezesa Kaczyńskiego wbija nóż w plecy Polakowi, który pełni najbardziej znaczącą funkcję w Unii Europejskiej" - powiedział Klich.