Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zwolnił szefa wywiadu oskarżanego o nadużycia władzy, a także nakazał stracenie kilku jego podwładnych - poinformowało w piątek południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego.

Minister bezpieczeństwa państwowego gen. Kim Won Hong, uważany za bliskiego doradcę młodego szefa państwa, został odsunięty od obowiązków w połowie stycznia w ramach śledztwa o korupcję, nadużycia władzy i tortury - powiedział rzecznik południowokoreańskiego resortu Dzeng Dzun Hi.

Ten czterogwiazdkowy generał został zdegradowany do rangi generała jednogwiazdkowego.

Chcący zachować anonimowość przedstawiciel południowokoreańskiego resortu powiedział też, że przeprowadzono egzekucję nieznanej liczby przedstawicieli ministerstwa bezpieczeństwa państwowego Korei Północnej.

Urzędnik dodał, że takie czystki mogą przyczynić się do większej niestabilności w Korei Północnej, wywołując niepokój wśród tamtejszych elit.

Resort bezpieczeństwa państwowego to jeden z głównych elementów północnokoreańskiego reżimu komunistycznego, gdyż zajmuje się kontrolą ludności, walką z dysydentami i zarządzaniem obozami dla więźniów politycznych.

Kim Won Hongowi dotychczas udawało się uniknąć czystek, nakazywanych przez Kim Dzong Una, który od objęcia władzy pod koniec 2011 roku pozbył się czterech z pięciu najwyższych rangą oficerów w wojsku.

Kim Won Hong, który był na stanowisku od 2012 roku, odegrał kluczową rolę w aresztowaniu za zdradę i w egzekucji w grudniu 2013 roku wuja młodego przywódcy, Dzang Song Thaeka. Swego czasu był on uważany za osobistość nr 2 w Pjongjangu.

Szacuje się, że od 2011 roku straconych zostało ok. stu przedstawicieli armii, rządzącej Partii Pracy Korei czy rządu.

Północnokoreańskie media nie potwierdziły odsunięcia Kim Won Honga ze stanowiska. Agencja Reutera zaznacza, że tamtejsze media państwowe rzadko potwierdzają czystki, choć stało się tak w przypadku Dzang Song Thaeka. (PAP)