Obecność amerykańskiego wojska w Polsce poszerza przestrzeń sojuszniczego bezpieczeństwa - powiedział prezydent Andrzej Duda witając w poniedziałek w Żaganiu żołnierzy amerykańskiej brygady pancernej, którzy rozpoczęli 9-miesięczne stacjonowanie w regionie.

"Witamy naszych amerykańskich sojuszników, wierząc w to, że ta chwila jest dziejowa dlatego, że następuje zmiana paradygmatów w naszej części Europy i w naszej części Europy i świata" - powiedział prezydent. Podkreślił, że zmiany można obserwować nie tylko w sojuszniczych dokumentach i decyzjach, podjętych np. na warszawskim szczycie NATO, ale "fizycznie sojusz północnoatlantycki, armia Stanów Zjednoczonych jest obecna w Polsce".

"Oznacza to, że przestrzeń sojuszniczego bezpieczeństwa została rzeczywiście, w pełnym tego słowa znaczeniu, rozciągnięta na Polskę" - dodał.

Prezydent ocenił, że wspólne ćwiczenia, amerykańska obecność i serdeczne przyjęcie żołnierzy USA w Polsce będą "umacniać więzi transatlantyckie, nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi".

"God bless Poland, God bless America, God bless American soldiers" - powiedział Andrzej Duda.