Reklama

Według wydanego w sobotę komunikatu Kremla, Putin i Trump omówili w sobotę, podczas rozmowy utrzymanej w "pozytywnym i rzeczowym" duchu, "aktualne problemy międzynarodowe, w tym walkę z terroryzmem, sytuację na Bliskim Wschodzie, konflikt arabsko-izraelski, sferę stabilności strategicznej i nierozprzestrzeniania (broni jądrowej), sytuację wokół irańskiego programu jądrowego i Półwyspu Koreańskiego", a także "główne aspekty kryzysu na Ukrainie".

W komunikacie strony rosyjskiej nie było wzmianki o sankcjach wobec Rosji.

Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje w 2014 roku w reakcji na dokonaną przez Rosję aneksję ukraińskiego Krymu i wspieranie prorosyjskich separatystów w konflikcie zbrojnym we wschodniej Ukrainie.

Trump, który od 20 stycznia sprawuje urząd prezydenta USA, deklarował, że chce dążyć do poprawienia relacji z Rosją i - wbrew ostrzeżeniom m.in. Niemiec i Francji - rozważa złagodzenie lub zniesienie tych restrykcji - przypomina agencja dpa.

Trump rozmawiał w sobotę o Ukrainie także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em.(PAP)

akl/ woj/