Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) przyznała się w wydanym w niedzielę oświadczeniu do ataku w mieście portowym Tartus na zachodzie Syrii, gdzie w noc sylwestrową zamachowcy zabili dwóch przedstawicieli syryjskich sił bezpieczeństwa.

IS przekazało, że ataku dokonało dwóch jego bojowników, detonując samochody wypełnione ładunkami wybuchowymi. W komunikacie zamieszczonym w internecie nie sprecyzowano, czy byli to zamachowcy samobójcy, nie podano też innych szczegółów.

Syryjska agencja państwowa SANA podała wcześniej, że dwóch zamachowców samobójców wysadziło się w powietrze w noc sylwestrową w mieście Tartus, zabijając dwóch policjantów, którzy próbowali ich powstrzymać.

W porcie Tartus znajduje się rosyjska wojskowa baza morska. Rosja jest sojuszniczką reżimu w Damaszku w trwającej w tym kraju wojnie domowej.

W Syrii od nocy z czwartku na piątek trwa rozejm, wynegocjowany przy mediacji Rosji, Turcji i Iranu. Porozumienie jest ogólnie przestrzegane, choć dochodzi do sporadycznych starć. (PAP)