Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart ogłosiła ostateczną listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek, na liście znalazło się 12 zadań powiatowych i 24 zadania gminne. „Inwestycje drogowe, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu, muszą być zrealizowane w 2017 r.” - dodała.

Rzeczniczka podkreśliła, że rząd w połowie grudnia br. zmniejszył kwotę dofinansowania, którą otrzyma region w przyszłym roku w ramach programu. Pierwotnie było to prawie 63 mln zł, ostatecznie będzie to ponad 50 mln zł. Połowa tej kwoty przeznaczona zostanie na inwestycje gminne, połowa na drogi powiatowe.

„Kwota, którą otrzyma region jest na poziomie tegorocznego dofinansowania z tego programu” - zaznaczyła Waksmundzka-Szarek.

W ramach programu gmina, w tym miasto na prawach powiatu, mogła złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie, natomiast powiat ziemski - nie więcej niż dwa. Samorządy mogły starać się o dotację do 50 proc. kosztów inwestycji drogowych planowanych na 2017 r., ale nie więcej niż 3 mln zł. W ramach programu mogą być wykonywane inwestycje, takie jak: budowa, przebudowa, remont drogi powiatowej lub gminnej.

Wśród inwestycji gminnych na liście są m.in. przebudowa drogi Zalesie-Stare Sioło w gminie Oleszyce oraz remont ulicy Lipowej w Stalowej Woli. W sumie wyremontowanych zostanie w regionie ponad 29 km dróg gminnych.

Natomiast wśród inwestycji powiatowych są m.in.: przebudowa drogi Szczutków-Wielkie Oczy-granica państwa w powiecie lubaczowskim coraz rozbudowa ulicy Jana Pawła II w Rzeszowie. Długość dróg powiatowych, które będą objęte dofinansowaniem z programu, wyniesie w przyszłym roku prawie 45 km.

Na Podkarpacie w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” w dwóch ostatnich latach funkcjonowania tego programu trafi ponad 69 mln zł w każdym roku.

W latach 2009-2015 w regionie przebudowano i wyremontowano łącznie ponad 1,1 tys. km dróg lokalnych. Podkarpackie samorządy na realizację zadań otrzymały z budżetu państwa dofinansowanie w wysokości ponad 320 mln zł. (PAP)