Prof. Bogusław Pawłowski, dr Piotr Sułkowski, prof. Wojciech Dindorf, Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston”, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Zdzisław Cozac - zostali laureatami konkursu Popularyzator Nauki 2016, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i resort nauki.

Wyniki 12. edycji konkursu ogłoszono w czwartek w Warszawie, podczas uroczystej gali w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w której uczestniczyli m.in. prezes PAP Artur Dmochowski i wiceminister nauki Piotr Dardziński.

W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

Nagrodę główną - za całokształt działalności związanej z popularyzacją - Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera przyznała prof. Bogusławowi Pawłowskiemu z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jako naukowiec profesor zajmuje się przede wszystkim ewolucją człowieka. Wiedzę upowszechnia od ponad 20 lat, udzielając wywiadów i samemu pisząc artykuły. Ma na koncie ponad 150 dużych tekstów w prasie, dziesiątki wystąpień w radiu i telewizji. W mediach i na festiwalach nauki profesor opowiada o tym, skąd się wzięliśmy i dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy.

Kapituła wybierała też laureatów w pięciu podstawowych kategoriach: Naukowiec, Animator, Instytucja, Zespół i Media.

W kategorii Naukowiec zwyciężył w tym roku dr Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który od 2013 r. koordynuje projekt "Zapytaj fizyka". Za pośrednictwem tego portalu każdy może przesłać pytanie do fizyków, którzy w najprostszy możliwy sposób próbują na to pytanie odpowiedzieć. W portalu można już znaleźć odpowiedzi na ponad 600 pytań.

W kategorii Animator nagroda trafiła do prof. Wojciecha Dindorfa. Ten emerytowany nauczyciel popularyzacją nauki zajmuje się od 65 lat, prowadząc publiczne pokazy z fizyki w Polsce i za granicą. Jest też autorem serii 10 płyt pt. "Doświadczenia Wojciecha Dindorfa".

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego został nagrodzony w kategorii Instytucja. Jako samodzielna jednostka wydział powstał w 1969 roku i od początku zajmował się upowszechnianiem nauki. W wydarzeniach popularyzatorskich organizowanych na Wydziale Fizyki UW co roku uczestniczy ok. 15 tys. osób.

W kategorii Zespół tytuł Popularyzatora Nauki 2016 przypadł Chemicznemu Kołu Naukowemu „Flogiston”, które działa przy Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej od 15 lat.

W kategorii Media nagrodę otrzymał Zdzisław Cozac, autor cyklu filmów popularnonaukowych - "Tajemnice początków Polski". Na cykl składa się pięć produkcji, dotyczących głównie średniowiecznej historii naszego kraju.

Kapituła konkursu przyznała też dwa wyróżnienia - dr Magdalenie Osial i red. Karolinie Głowackiej.

Jak co roku redakcja PAP - Nauka w Polsce przyznała też pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymała je Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.