Operatorzy gazociągów przesyłowych z Polski i Ukrainy podpisali umowę o współpracy przy realizacji połączenia gazowego Polska – Ukraina, które połączy systemy przesyłowe obydwu krajów - poinformował PAP Gaz System.

Polski Gaz System i ukraiński Ukrtransgaz podpisali umowę o współpracy (Agreement on Rules of Cooperation) na realizację połączenia gazowego Polska – Ukraina łączącego systemy przesyłowe obydwu krajów. "Umowa obejmuje współpracę operatorów w zakresie prowadzenia dalszych prac w projekcie obejmujących projektowanie i budowę połączenia" - powiedział rzecznik polskiego operatora Tomasz Pietrasieński.

Połączenie gazowe Polska - Ukraina zakłada budowę nowego gazociągu pomiędzy węzłem Hermanowice po polskiej stronie oraz węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej. Nowe połączenie pozwoli na zwiększenie możliwości przesyłu gazu ziemnego z Polski na Ukrainę maksymalnie do 5 mld m sześc. rocznie już od 2020 roku, po ukończeniu rozbudowy krajowego systemu przesyłowego w Polsce.

Jak podkreśla operator, połączenie gazowe Polska - Ukraina jest ważne ze względu na plany stworzenia możliwości przesyłu gazu z wykorzystaniem krajowego systemu przesyłowego z planowanej Bramy Północnej, na który składa się tzw. korytarz norweski oraz terminal LNG w Świnoujściu w kierunku Europy Wschodniej.

Realizacja projektu ma poprawić dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla Ukrainy, że względu na dostęp do nowych źródeł gazu, w tym do LNG, zintegrowania rynku gazu w regionie oraz utworzenia korytarza transportowego wspomagającego integrację regionalnego rynku gazu ziemnego.

"Integracja polskiego i ukraińskiego systemu przesyłowego stanowi element Korytarza Gazowego Północ-Południe i pozwoli na przesyłanie gazu z Terminalu LNG w Świnoujściu z wykorzystaniem połączeń transgranicznych pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Celem nadrzędnym jest zapewnienie elastycznej infrastruktury przesyłowej działającej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pozwalającej na połączenie zachodnich rynków gazowych oraz globalnego rynku LNG z rynkiem środkowoeuropejskim. Uzyskany w ten sposób efekt skali powinien korzystnie wpłynąć na konkurencyjność i atrakcyjność regionu dla potencjalnych uczestników rynku" - podkreśla polski operator.

Umowa reguluje współpracę obu operatorów podczas prowadzenia prac projektowych oraz - w zależności od podjęcia decyzji inwestycyjnej - przyszłej realizacji interkonektora. Umowa przewiduje także możliwość przeprowadzania procedury Open Season, która będzie miała na celu weryfikację komercyjnego i biznesowego uzasadnienia dla rozbudowy systemu przesyłowego, w szczególności w zakresie potwierdzenia rzeczywistego zainteresowania rynku. Finalna decyzja inwestycyjna zostanie podjęta na podstawie wyników Open Season, w porozumieniu z właściwymi urzędami regulacji energetyki oraz w oparciu o obowiązujące w Polsce i na Ukrainie prawo.

Jak mówił w październiku pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski,

obecnie mamy możliwość przesłania na Ukrainę 1,5 mld m sześc. "Jeżeli się rozbuduje po ukraińskiej stronie to połączenie - to jest krótki odcinek ok. 120 km, łączący polską granicę, czyli polski system z pierwszym dużym magazynem gazu na Ukrainie (...) będziemy mogli posyłać na Ukrainę 5-6 mld m sześc. gazu. A to oznacza, że będą możliwe kontrakty, także bezpośrednie, między odbiorcami na Ukrainie, a dostawcami LNG do Świnoujścia" - podkreślił. "To oznacza, że możemy w zasadzie fizycznie przesłać gaz ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Ukrainy i środkowoeuropejskich odbiorców" - dodał.(PAP)