Ostatni dzwonek na dotację na centrum opiekuńcze

pieniądze, złoty
pieniądze, złotyShutterStock
21 września 2020

Do końca września samorządy mogą wnioskować o pieniądze z realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programu służącego tworzeniu centrów opiekuńczo-mieszkalnych. Nie oznacza to jednak jego końca, bo ma on ruszyć ponownie, ale w zmienionej formule.

Program dotyczący centrów jest jednym z czterech, które są finansowane z pieniędzy Funduszu Solidarnościowego (pozostałe to: „Opieka wytchnieniowa”, „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” i „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”). W jego ramach gminy i powiaty mogą ubiegać się o dotację na uruchomienie placówki, która będzie oferować dzienne lub całodobowe usługi dla dorosłych osób z orzeczeniem o umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Centra mają też im zapewniać możliwość samodzielnego funkcjonowania. Zasady programu przewidują, że samorząd może otrzymać pieniądze na budowę, zakup lub remont lokalu na potrzeby utworzenia centrum oraz na jego wyposażenie, m.in. w sprzęt rehabilitacyjny. Drugim jego elementem jest dotacja na pokrycie bieżących kosztów utrzymania uruchomionej już placówki, w tym na wynagrodzenia dla kadry, koszty transportu osób niepełnosprawnych.

Pozostało 62% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png