Gałęzie i liście z działki tylko na kompost, nie do ogniska

wycinka drzew, piła łańcuchowa, mechaniczna
<p>Czy zebrane gałęzie, a więc drewno, można potraktować jako opał, nie jako odpad? Niekoniecznie.</p>ShutterStock
15 listopada 2021

Przepisy dotyczące odpadów wprawiają w zakłopotanie działkowiczów, którzy chcieliby spalić w ognisku zebrane na posesji gałęzie czy liście. Zgodnie z ustawą o odpadach (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 779 ze zm.) dopuszcza się co prawda spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jednak nie wolno tego robić, gdy są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. A tak jest w przypadku gałęzi i liści.

Potwierdza to Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podkreślając, że co do zasady zakazane jest spalanie poza instalacjami, czyli np. w ognisku, pozostałości roślinnych. – Należy z nimi postępować w sposób określony w regulaminie utrzymania czystości i porządku, który obowiązuje w danej gminie – wskazuje resort w odpowiedzi na nasze pytania w tej kwestii. Przypomina przy tym, że obowiązuje hierarchia postępowania z odpadami: trzeba zapobiegać ich powstawaniu, w dalszej kolejności przygotować je do ponownego użycia, oddać do recyklingu lub poddać innym procesom odzysku i dopiero jako ostateczne rozwiązanie przyjąć unieszkodliwienie. – Dlatego zasadne jest poddawanie gałęzi i liści recyklingowi, dzięki czemu „wrócą do obiegu” w postaci kompostu – podkreśla resort.

Pozostało 56% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png