Decyzja nie zostanie zmieniona. Uwagi rodziców przyjmujemy ze zrozumieniem i interweniujemy w tych szkołach, w których występują nieprawidłowości w przygotowaniu do przyjęcia maluchów. Uwzględniliśmy też postulaty rodziców, aby sześciolatkowie byli stopniowo obejmowani edukacją szkolną - mówi Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.
Dziś zakończenie roku szkolnego, a rodzice skarżą się, że ich dzieci nudzą się w tych placówkach praktycznie od początku czerwca. Czy decyzja resortu o wydłużeniu roku szkolnego do ostatniego piątku tego miesiąca była słuszna?
Taki termin jest dobry. Nauczyciele często narzekali, że mają mało czasu na zrealizowanie podstawy programowej i na powtarzanie materiału. Dlatego rada pedagogiczna powinna odbywać się w ostatnim tygodniu przed wakacjami, a zajęcia z uczniami do końca roku szkolnego. Ostatnie dni nauki nie muszą być nudne. Uczniowie wprawdzie nie uczą się nowych rzeczy, ale mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób powtarzać materiał lub realizować interesujące projekty. Nie wszystko w szkole trzeba robić na oceny, a ostatnie dni nauki są doskonałą okazją, aby to wykorzystać.
Może ten ostatni miesiąc nauki nauczyciele odpuścili sobie na rzecz tych nadgodzin, które wypracowali podczas badania czasu pracy nauczycieli. Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) pokazał przecież, że pracują tygodniowo prawie 47 godzin, a karta pozwala im tylko na 40. Czy te wyniki były dla pani dużym zaskoczeniem?
Nie, ponieważ metodologia badań opierała się na deklaracjach nauczycieli, którzy opisywali swoje czynności. Bardzo uważnie przeanalizowałam te wyniki i zaskoczyło mnie coś innego. Informacja, że tak niewiele czasu nauczyciele poświęcają na rozmowy z rodzicami i z innymi pedagogami oraz na doskonalenie. Popatrzmy na kraje, które mają lepsze wyniki nauczania w PISA. Na przykład w Finlandii praca zespołowa nauczycieli jest podstawową formą pracy w szkole. Pedagodzy dyskutują o tym, w jaki sposób przygotować program nauczania dla klas albo z jakich metod korzystać, aby uczeń widział związki między tym, czego się uczy na matematyce, polskim i fizyce.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.