Różne typy uczelni będą opłacane w odmienny sposób – taką zmianę wprowadza projekt rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który właśnie trafił do konsultacji.
Obecny model oparty jest na dotacjach podmiotowych i w mniejszym zakresie celowych. Ustawa 2.0 wprowadziła w tym zakresie ważną zmianę. Po wejściu w życie nowych regulacji uczelnie będą otrzymywały pieniądze w formie subwencji, a nie dotacji. Resort tłumaczy, że ma to zapewnić im większą autonomię finansową i elastyczność. To akademia będzie decydowała o podziale pieniędzy między poszczególne jednostki i o sposobie ich wykorzystania na określone w ustawie cele. Sama przesądzi, jaką część przeznaczy np. na rozwój potencjału badawczego, a jaką na kształcenie kadr.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.