W razie wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania spółdzielnia ma prawo sprzedać je na przetargu zorganizowanym dla ustanowienia odrębnej własności tego lokalu. Wypłaca wówczas osobie uprawnionej kwotę odpowiadającą wartości rynkowej pod warunkiem, że wyprowadziła się co najmniej trzy miesiące przed ogłoszeniem przetargu.
Z takiego uprawnienia mogą jednak faktycznie skorzystać wyłącznie spółdzielnie posiadające prawo własności lub użytkowania wieczystego do gruntu, na którym postawiły budynek z tym mieszkaniem.
W przeciwnym razie nie mogą bowiem ustanowić odrębnej własności lokalu dla osoby, która zdecydowała się nabyć opróżniony lokal. Dlatego w tej sytuacji nikt nie zdecyduje się go zakupić.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.