Polscy profesorowie będą opiniować kandydatów na sędziów europejskich

18 kwietnia 2016

Prof. Maria Gintowt-Jankowicz weszła w skład organu, który ma doradzać w sprawie wyboru kandydatów na sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z kolei prof. Mirosław Wyrzykowski będzie opiniował kandydatów do wykonywania funkcji sędziego i rzecznika generalnego w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Komitet Ministrów Rady Europy wybrał prof. Marię Gintowt-Jankowicz na członka doradczego panelu ekspertów ws. kandydatów na sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Panel składa się z 7 członków wybieranych na trzyletnią kadencję, spośród osób o uznanym dorobku prawniczym i orzeczniczym. Wyboru członków dokonuje Komitet Ministrów spośród kandydatów zgłoszonych przez państwa członkowskie.

Z kolei prof. Mirosław Wyrzykowski, także sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, został powołany na mocy decyzji Rady Unii Europejskiej w skład komitetu ds. opiniowania kandydatów do wykonywania funkcji sędziego i rzecznika generalnego w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zadania i funkcje komitetu są podobne, jak w przypadku panelu RE.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381425mega.png
Źródło: Prawnik.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.