Ćwiąkalski: we wtorek rząd będzie omawiał reformę prokuratury

Minister sprawiedliwości, prof. Zbgniew     Ćwiąkalski, uważa, że należy zmienić obecny model prokuratury.     Przede wszystkim trzeba oddzielić funkcję prokuratora     generalnego od ministra sprawiedliwości
Minister Ćwiąkalski zaznaczył, że zdarza się, iż interesy ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego są sprzeczne. Fot. PAPDGP
31 maja 2008

Na wtorkowym posiedzeniu rządu będzie omawiany projekt ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

"Ustawa jest już gotowa. Myślę, że w ten wtorek ta ustawa stanie na posiedzeniu Rady Ministrów, a później do Sejmu i to już zależy od posłów, kiedy ją uchwalą" - powiedział Ćwiąkalski w sobotnich "Sygnałach Dnia".

Założenia projektu reformy prokuratury przedstawił na początku lutego minister sprawiedliwości. Projekt zakłada m.in. rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, likwidacji Prokuratury Krajowej i wprowadzenia w jej miejsce Prokuratury Generalnej, a także likwidację prokuratur apelacyjnych.

Ćwiąkalski pytany, dlaczego potrzebny jest rozdział tych dwóch funkcji, powiedział: "w 80 proc. zajmuję się sprawami dotyczącymi prokuratury, a chciałbym się zająć usprawnianiem pracy sądów, likwidacją części postępowań szczególnych, ułatwić obywatelom i przyspieszyć załatwianie spraw w sądach" - mówił.

Zaznaczył, że zdarza się, iż interesy ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego są sprzeczne. "Jeżeli idę do Trybunału Konstytucyjnego i jako prokurator generalny mam oceniać ustawę, którą zawetował na przykład prezydent czy też złożył skargę do TK, a wcześniej ja tę ustawę tworzyłem - więc jest to konflikt interesów" - powiedział.

Ćwiąkalski podał, że konflikt zachodzi też w przypadku skarg wyborczych przed Sądem Najwyższym. Zwłaszcza gdy wybrany w tych wyborach poseł zostaje ministrem sprawiedliwości, a z drugiej strony jako prokurator generalny ma popierać tę skargę.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381425mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.