Dochody z zagranicznych giełd łączy się z polskimiInwestor, który w 2008 roku obracał papierami wartościowymi lub instrumentami pochodnymi notowanymi na giełdach zagranicznych, ma obowiązek ich rozliczenia w rocznym PIT.Przemysław Molik•06 marca 2009
Inwestowanie - trzeba znać i rynek, i rodzaje nieruchomościNa gruncie prawa polskiego wyróżnia się trzy rodzaje nieruchomości: gruntowe, budynkowe i lokalowe.Adam Wiśniewski•05 marca 2009
Czy kupować złoto taczkami - lekcja z historiiGdy ceny złota wejdą w najbardziej dynamiczną falę wzrostową - może się okazać, że ludzie znów masowo stracą rozum i zaczną inwestować na rynku, o którym nie mają pojęcia.Grzegorz Zalewski•04 marca 2009
Solorz-Żak najbogatszy na GPW; Czarnecki stracił miliardyW ciągu ostatnich 12 miesięcy miliardy złotych straciły największe rekiny warszawskiego parkietu. Największe straty - 4 mld zł - poniósł Leszek Czarnecki.Jacek Iskra•04 marca 2009
Kto skoryguje kwoty określone w PIT-8CInwestor, który ma wątpliwości co do danych wykazanych w PIT-8C, powinien to wyjaśnić z biurem maklerskim przed złożeniem rocznego zeznania podatkowego.Przemysław Molik•03 marca 2009
Czy można złożyć zeznanie PIT po terminie i odliczyć stratęNiewykazanie straty w latach poprzednich pozbawia prawa do jej odliczenia od dochodu. Rozwiązaniem może być złożenie zaległego zeznania po terminie.Przemysław Molik•03 marca 2009
Inwestycje odpowiedzialne społecznie mogą być opłacalne dla spółkiOdpowiedzialne społecznie zachowanie spółek zmniejsza ryzyko pozwów, więc redukuje ogólne ryzyko inwestycyjne.Grzegorz Świetlik•03 marca 2009
Spółki z WIG20 straciły ponad 2 mld złWyniki spółek z WIG20 w ostatnim kwartale ubiegłego roku były znacznie gorsze od oczekiwań analityków.Małgorzata Kwiatkowska•03 marca 2009
Nie odlicza się straty, gdy brak dochoduW przypadku poniesienia w 2008 roku oraz w latach poprzednich straty na giełdzie należy złożyć zeznanie roczne PIT-38. Nie wykazuje się w zeznaniu strat z lat ubiegłych, gdy nie ma dochodu.Bogdan Świąder•03 marca 2009
Co zrobić, gdy wykluczone z obrotu akcje wciąż będą zapisane na rachunkachW przypadku zagrożenia upadłością spółki giełdowej, której akcje posiadamy, warto wcześniej podjąć decyzję, jak zakończyć inwestycję.Jarosław Dominiak•02 marca 2009
Jest nadzieja na wzrosty na giełdzie, są symptomy końca bessyOstatnia duża zmienność indeksów w ciągu tylko jednej sesji daje nadzieję na wzrosty. Tak się dzieje zwykle w ostatniej fazie bessy.Anna Pałka-Ćwikiewicz•26 lutego 2009
Marcowe kontrakty bez koncentracjiLiczba otwartych pozycji w marcowej serii kontraktów terminowych na WIG20 znowu bije rekordy. Na rynku nie widać na razie nadmiernej koncentracji pozycji w ręku jednego inwestora.Małgorzata Kwiatkowska•26 lutego 2009
Sytuacja w Polsce zaczyna przypominać tę sprzed dwóch lat w USAW Polsce utrzymuje się brak zaufania nie tylko instytucji wobec siebie, ale także konsumentów wobec instytucji i rynku.Adam Wiśniewski•25 lutego 2009
System emerytalny nie jest dla nasPo dziesięciu latach inwestowania przez zarządzających w OFE mam mniej, niż gdybym odkładał te same pieniądze na lokatę bankową.Grzegorz Zalewski•24 lutego 2009
Czy przychód pomniejszyć o prowizje maklerskiePrzy rozliczeniu dochodu z giełdy uzyskanego na podstawie transakcji na rachunku maklerskim do kosztów uzyskania przychodu zalicza się także opłaty transakcyjne.Przemysław Molik•24 lutego 2009
Czy opłaty za dostęp do notowań on-line są kosztemDo kosztów uzyskania przychodu z inwestycji giełdowych zalicza się również wydatki poniesione przez inwestora w trakcie roku podatkowego.Przemysław Molik•24 lutego 2009
USA: Giełda spadła do najniższego poziomu od 12 latNa Wall Street zapanował w poniedziałek głęboki pesymizm bowiem - jak pisze Reuters - inwestorzy stracili nadzieję, że rząd będzie stanie ustabilizować amerykański system finansowy a końca obecnej recesji nie widać.23 lutego 2009
Przypadek PKM Duda wpłynie na postrzeganie całej giełdyTylko wyraźna dezaprobata wyrażona działaniem może zniechęcić prezesów, którzy chcą zadrwić z akcjonariuszy.Jarosław Dominiak•23 lutego 2009
USA: giełda w dół w obawie przed nacjonalizacją bankówNowojorska giełda zakończyła piątkową sesję stratami, wynikającymi z obaw przed nacjonalizacją niektórych wielkich banków w USA.20 lutego 2009
Z decyzjami inwestycyjnymi warto się wstrzymaćWIG20 może spaść w okolice 1000-1100 pkt, znosząc tym samym całą hossę z lat 2003-2007.Ignacy Suchodolski•20 lutego 2009