Podwójne nawiązki nie mają uzasadnienia. Ministerstwo Sprawiedliwości nie dostrzega problemu

Ministerstwo Sprawiedliwości
<p>Ministerstwo Sprawiedliwości</p>ShutterStock
4 lipca 2022

Pijany kierowca autobusu, ciężarówki czy innego pojazdu służbowego w razie stwierdzenia popełnienia przez niego przestępstwa będzie musiał zapłacić jednocześnie świadczenie i nawiązkę na rzecz Funduszu Sprawiedliwości (FS). Albo nawet dwie nawiązki na FS, tylko orzeczone na podstawie dwóch różnych przepisów. Ministerstwo Sprawiedliwości problemu nie dostrzega.

Wszystko przez nową instytucję w postaci przepadku pojazdu, którą przewiduje procedowany w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu karnego. Przepadek ma być orzekany w razie spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości, stwierdzenia, że kierowca miał przynajmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, lub gdy drugi raz złapano go na jeździe na podwójnym gazie (przy 0,5 promila). Gdy sprawca nie będzie jedynym właścicielem pojazdu, przepadnie równowartość maszyny. Żeby jednak nie doprowadzić do tego, że kierowca autobusu czy TIR-a zostanie obciążony niebotycznymi kosztami, projektodawca zaproponował art. 43b par. 3 k.k. Mowa w nim o orzekaniu przez sąd nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Fundusz Sprawiedliwości) w wysokości co najmniej 5 tys. zł.

Pozostało 82% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png