Premia za dłuższą pracę: Nie każdy chce 10 tys. zł

Sonda- praca na emeryturze
Premia do odłożonej emerytury jest wymieniana jako najlepsza zachęta do dłuższej pracy.Dziennik Gazeta Prawna
29 marca 2017

Pomysł premii za dłuższą pracę bez pobierania emerytury cieszy się sporym poparciem Polaków – wynika z sondażu DGP, zrealizowanego na panelu badawczym Ariadna. Za jej wprowadzeniem jest 46 proc. pytanych, przeciwnego zdania jest 29 proc. Jedna czwarta ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania. Pomysł, o który pytaliśmy, opisaliśmy w DGP kilkanaście dni temu. Zakłada on, że osoby, które przepracowałyby co najmniej dwa lata, bez pobierania emerytury otrzymałyby jednorazową premię w wysokości 10 tys. zł.

Największym zainteresowaniem takie rozwiązanie cieszy się w dwóch grupach wiekowych: najmłodszej 18–24 lata (58 proc. poparcia) oraz średniej 45–54 lata (54 proc. opowiedziało się za). Poparcie w starszej grupie można wytłumaczyć pragmatyzmem odnośnie do najbliższej przyszłości. To grupa, która pracuje, której nie zostało już dużo do emerytury, natomiast słyszy coraz częściej o tym, że świadczenia będą niskie. Z tego punktu widzenia premia może się wydawać czymś opłacalnym. Poparcie w grupie najmłodszej można tłumaczyć tym, że to osoby albo jeszcze niepracujące lub pracujące z reguły na umowach śmieciowych, a także często zwolnione z płacenia składki. W ich przypadku nie widać związku między pracą a emeryturą, natomiast 10 tys. zł w ręku wydaje się im czymś konkretnym.

Pozostało 60% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png