Pomysł premii za dłuższą pracę bez pobierania emerytury cieszy się sporym poparciem Polaków – wynika z sondażu DGP, zrealizowanego na panelu badawczym Ariadna. Za jej wprowadzeniem jest 46 proc. pytanych, przeciwnego zdania jest 29 proc. Jedna czwarta ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania. Pomysł, o który pytaliśmy, opisaliśmy w DGP kilkanaście dni temu. Zakłada on, że osoby, które przepracowałyby co najmniej dwa lata, bez pobierania emerytury otrzymałyby jednorazową premię w wysokości 10 tys. zł.
Największym zainteresowaniem takie rozwiązanie cieszy się w dwóch grupach wiekowych: najmłodszej 18–24 lata (58 proc. poparcia) oraz średniej 45–54 lata (54 proc. opowiedziało się za). Poparcie w starszej grupie można wytłumaczyć pragmatyzmem odnośnie do najbliższej przyszłości. To grupa, która pracuje, której nie zostało już dużo do emerytury, natomiast słyszy coraz częściej o tym, że świadczenia będą niskie. Z tego punktu widzenia premia może się wydawać czymś opłacalnym. Poparcie w grupie najmłodszej można tłumaczyć tym, że to osoby albo jeszcze niepracujące lub pracujące z reguły na umowach śmieciowych, a także często zwolnione z płacenia składki. W ich przypadku nie widać związku między pracą a emeryturą, natomiast 10 tys. zł w ręku wydaje się im czymś konkretnym.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.