Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą, by resort pracy objął kuratelą placówki resocjalizacji dla nieletnich. Dyrektorzy są zgodni: to będzie katastrofa.
Nad młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi (MOW), młodzieżowymi ośrodkami socjoterapii (MOS) i specjalnymi ośrodkami wychowawczymi nadzór sprawuje obecnie resort edukacji. W Sejmie powstał jednak plan, by przynajmniej część z nich trafiła pod skrzydła Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Brak pomysłu
Choć ośrodki zajmujące się trudną młodzieżą działają już od 50 lat, to nigdy nie wypracowano jednego pomysłu na ich funkcjonowanie. Za to kilkukrotnie zmieniał się nadzór nad nimi – raz podlegały resortowi pracy, a innym razem edukacji (ostatnia zmiana odbyła się w 2004 r.). Nie pociągało to jednak za sobą ustalenia dla tych ośrodków chociażby standardów pracy. Efekt jest taki, że nadal nie wiadomo, jak je kwalifikować – czy jako placówki pieczy zastępczej, czy jako edukacyjne.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.