Pan Franciszek jest funkcjonariuszem Służby Więziennej. – Co roku musimy składać oświadczenie majątkowe. Od niedawna żąda się od nas dodatkowo także wykazu dochodów małżonka. Mam jednak wątpliwości, czy faktycznie musimy podawać takie dane – pyta nasz czytelnik.
Wątpliwości pana Franciszka są uzasadnione. Dyrektor generalny Służby Więziennej nie ma prawa żądać od funkcjonariuszy informacji o dochodach osiąganych przez współmałżonka. Funkcjonariusze są zobowiązani do składania oświadczenia, w którym wskazują swój stan majątkowy – czyli majątek osobisty oraz stanowiący małżeńską wspólność majątkową. Oświadczenie powinno zawierać informację o posiadanych zasobach pieniężnych, a także nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego. Nie ma jednak nałożonego obowiązku informowania oddzielnie o dochodach współmałżonka, więc przełożony nie może wymagać podania takich danych.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.