Bezrobocie: Więcej kar za brak zgłoszenia do urzędu pracy

17 września 2013

Osoby, które spełniły obowiązek zawiadomienia powiatowego urzędu o znalezieniu zatrudnienia dopiero wtedy, gdy w zakładzie rozpoczęła się kontrola, nie powinny korzystać ze zwolnienia od odpowiedzialności za wykroczenie. Tak uważa Państwowa Inspekcja Pracy.

Obowiązek dokonania takiego zgłoszenia mają osoby zarejestrowane w pośredniakach, gdy podejmą zatrudnienie albo działalność gospodarczą. Wykroczenie zostaje popełnione, jeśli w ciągu 7 dni były bezrobotny nie poinformuje urzędu pracy o znalezieniu etatu. Grozi za to grzywna w wysokości od 500 zł w górę. Przepisy przewidują jednak możliwość uwolnienia się od odpowiedzialności. Stanie się tak, jeżeli pracownik spełni obowiązek przed dniem przeprowadzenia kontroli u pracodawcy przez PIP.

To rozwiązanie prowadziło do nadużyć ze strony zatrudnionych, którzy mogli uniknąć kary nawet wtedy, gdy nadzór pracodawcy już trwał. Sądy orzekały bowiem na korzyść pracowników w sytuacji gdy wypełnili wspomniany obowiązek nawet po dniu rozpoczęcia kontroli. Za dzień jej przeprowadzenia uważały chwilę sprawdzenia przez inspektora statusu bezrobotnego w PUP bądź też moment jej zakończenia. GIP zawnioskował więc do ministra pracy o doprecyzowanie obowiązujących przepisów, tak aby pracownik nie mógł uniknąć kary, w sytuacji gdy nie dopełni obowiązku przed dniem rozpoczęcia kontroli (a nie, jak dotychczas, przed dniem jej przeprowadzenia).

Pozostało 91% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png