Mundurowi otrzymają o 20 proc. niższe chorobowe. Przepisy wejdą w życie najpóźniej 1 lipca

20 lutego 2014

Pełne uposażenie za czas choroby otrzymają tylko ci policjanci, którzy udowodnią związek niezdolności do pracy ze służbą. W innym przypadkach świadczenie wyniesie 80 proc.

Najpóźniej 1 lipca tego roku wejdą w życie przepisy obniżające o 20 proc. wysokość uposażenia chorych funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych. Tak wynika z ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Rozwiązania przygotowane przez rząd, nad którymi wczoraj pracował Senat, mają ograniczyć lawinę zwolnień lekarskich w służbach. Z danych przedstawionych przez stronę rządową wynika, że w 2012 roku 97 proc. policjantów było chorych średnio przez 24 dni. W Straży Granicznej trzy czwarte formacji również nie było na służbie przez podobny okres.

– Arcyniebezpiecznym zjawiskiem dla bezpieczeństwa państwa jest absencja funkcjonariuszy – ostrzegał Piotr Stachańczyk, wiceminister spraw wewnętrznych.

Pozostało 91% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png