Przedsiębiorcy będą musieli płacić składki od wszystkich umów-zleceń do czasu przekroczenia płacy minimalnej. Oznacza to likwidację obecnej możliwości płacenia niskich składek tylko od pierwszego takiego kontraktu.
To ostatnie miesiące, kiedy firmy mogą zawierać umowy na symboliczne kwoty z osobami wykonującymi obowiązki na podstawie zlecenia. Związki zawodowe przekonały bowiem stronę rządową i pracodawców do konieczności zmian. Podstawą do dyskusji w zespole do spraw ubezpieczeń społecznych komisji trójstronnej był projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przygotowany przez NSZZ „Solidarność”.
– Do końca przyszłego tygodnia przekażemy do zespołu projekt ustawy, zgodnie z którym w przypadku zbiegu umów-zleceń składki będą opłacane od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia – wyjaśnia Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.