Czym jest paszport szczepionkowy? Jaką będzie miał formę? Kiedy zostanie wprowadzony paszport szczepionkowy w UE?

Paszport szczepionkowy ma ułatwić podróżowanie wewnątrz Wspólnoty – tak zakłada UE. Zgodnie z tym, paszporty miałyby obowiązywać już w wakacje. Czy tak się stanie?

Magdalena Cedro z Dziennika Gazety Prawnej w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) zauważa, że jest wiele kwestii, w których kraje UE muszą osiągnąć porozumienie m.in. czy paszport powinien być jedynym warunkiem do swobodnego podróżowania czy nadal obowiązywać będą testy?

Czym jest paszport szczepionkowy?

Ten dokument pozwoli nam na swobodniejsze niż do tej pory i bardziej pewne, przekraczanie granic wewnątrz Unii Europejskiej. Dzisiaj kraje członkowskie wprowadzają swoje własne reguły i różnią się one w zależności od kraju. Możemy się spotkać z bardzo różnymi restrykcjami – wyjaśnia Magdalena Cedro.

Wiadomo, że warunkiem wstępnym przekroczenia granic w UE jest obecnie wykonanie testu na koronawirusa, ale tutaj są bardzo duże różnice. Czy ma to być test antygenowy czy test PCR, a więc ten droższy? Czy negatywny wynik testu zwalnia w ogóle z kwarantanny czy też trzeba ją odbyć, np. w wymiarze pięciu dni? Te zasady mają zostać ujednolicone, a przekraczanie granic ma się stać łatwiejsze i przede wszystkim, jaśniejsze.

Kiedy zostanie wprowadzony paszport szczepionkowy w UE?

Nie jest jasne, kiedy ten dokument zostanie wprowadzony. Pojawiła się propozycja, aby wprowadzić sześciotygodniowy okres przejściowy. To oznaczałoby, że niektóre kraje wprowadzą ten dokument w sierpniu 2021, więc już na bardzo późnym etapie sezonu wakacyjnego – mówi Cedro.

Jaką formę będzie miał paszport szczepionkowy?

Będzie to kod QR, który będzie można uzyskać zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Ma być to maksymalnie uproszczone.

Gdzie szukać aktualnych informacji o podróżowaniu w UE?

Najbardziej właściwą stroną, którą bym polecała, jest strona prowadzona przez Komisję Europejską. Nazywa się Re-open EU. Tam można znaleźć informację zbiorową na temat wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Informacje są tam aktualizowane na bieżąco – podsumowuje Cedro.

Magdalena Cedro – dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej, specjalizująca się w tematyce Unii Europejskiej.