Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Magdalena Pękacka, Dyrektorka Forum Darczyńców.

Czym jest fundacja korporacyjna?

– Fundacja korporacyjna jest fundacją, która została założona przez firmę. W naszej definicji jest to fundacja, w której fundatorem jest firma, ale jest też drugi czynnik, fundator jest w stałym kontakcie z fundacją. Fundacja ma finansowanie od fundatora lub jakieś inne wsparcie typu lokal, pomoc administracyjną, organizacyjną itd. Zdarzało się w historii naszego kraju, że firmy fundowały fundację, a te usamodzielniały się i nie identyfikują się jako fundacje korporacyjne – mówi Magdalena Pękacka.

Rola fundatora

– To wygląda bardzo różnie, ale na ogół na poziomie strategicznym fundator jest związany z fundacją, czyli ma wpływ na kluczowe kierunki działania, rozwoju fundacji. Oczywiście, co najważniejsze z punktu działania takiego bytu, jak fundacja, który musi mieć kapitał, fundator przekazuje środki na działanie fundacji – dodaje Magdalena Pękacka.

Czym jest forum darczyńców?

– Forum darczyńców jest grupą organizacji, które dysponują prywatnymi środkami, które przeznaczają na cele społeczne. To nie są fundacje, które bazują głównie na środkach publicznych, a mamy w Polsce wiele takich fundacji, które korzystają z środków z administracji publicznej, w tym samorządowej – mówi Magdalena Pękacka.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie".

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Magdalena Pękacka – Dyrektorka Forum Darczyńców.