Czym charakteryzuje się dobry lider? Czego można nauczyć się pracując z końmi? Po ilu lekcjach widoczne są efekty? Posłuchajcie!

"Konie są świetnymi nauczycielami. Ludzie nie doceniają możliwości, jakie płyną z obcowania z nimi" – mówi Julia Moczak. Jak podkreśla w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) jest wiele przełożeń między zachowaniem stadnym wśród koni a np. pracą z ludźmi. Osoby zarządzające zespołami powinny uczyć się od czterokopytnych – a dlaczego? Czego lider może nauczyć się pracując z końmi? Po ilu lekcjach można dostrzec efekty? Posłuchajcie najnowszego odcinka podcastu!

Czego lider może nauczyć się pracując z końmi?

Konie są zwierzętami stadnymi, żyją wedle ustalonej hierarchii, podobnie jak ludzie. W stadzie również jest przywódca - lider, jednak inaczej niż w przypadku ludzi, konie nie posiadają w zanadrzu różnych socjotechnik, którymi posługujemy się my. Kiedy do stada trafia nowy koń, nie ważne jest to jakiej jest płci czy koloru, paleta nierówności nie ma znaczenia. Jest to główna lekcja, jaką mogą wyciągnąć ludzie, w tym liderzy.

Cechy, które zdobywa się w stajni i które wynikają ze współpracy z końmi przekładają się na takie same cechy i zachowania, jakimi powinien charakteryzować się dobry lider. Przede wszystkim jest to cierpliwość i to, co ja uważam za najważniejszą cechę: taka wewnętrzna pewność siebie i wewnętrzna chęć prowadzenia tego konia.

Czym charakteryzuje się dobry lider?

Rozróżniam szefa od lidera. Uważam, że lider to osoba, która pomaga, prowadzi i jest z pracownikiem. Natomiast szef wydaje polecenia. Te stanowiska się oczywiście nie wykluczają, ja jednak wolałabym być dobrym liderem niż dobrym szefem i to właśnie w tym pomagają konie. Bo żeby poprowadzić konia, nie wystarczy go pociągnąć za głowę. Trzeba wewnętrznie iść z nim. To dokładnie tak samo jak w przypadku lidera: my te ćwiczenia wykonujemy z koniem, z pracownikiem. Pomagamy, wspieramy, jesteśmy tam.

Po ilu lekcjach z końmi można dostrzec efekty?

To zależy, ale myślę, że nie musi być ich dużo. […] Te dwa, trzy spotkania to jest już naprawdę taki czas, że można zauważyć, że: to, co robię i moja postawa, moje zachowania przynoszą jakieś efekty.

Julia Moczak – zawodniczka ujeżdżenia, absolwentka prestiżowej uczelni biznesowej w Niemczech oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Multimedalistka Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Wielokrotna medalistka Akademickich Mistrzostw Polski, dwukrotnie reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy.