Autopromocja

Akcyza: Brak decyzji rządu oznacza podwyżkę cen papierosów

Papierosy
Podwyżka ma wynikać z faktu, że minimalna stawka akcyzy jest uzależniona od średniej ważonej cen.ShutterStock
29 października 2014

Ich wytwarzanie przy użyciu maszyn do nabijania gilz będzie objęte akcyzą. Zmieni się też sposób opodatkowania cygar i cygaretek – zdecydował wczoraj rząd.

Dla palaczy ważniejszą informacją powinno być jednak to, czego w przyjętym projekcie ustawy okołobudżetowej nie ma. Chodzi o stawkę kwotową akcyzy dla papierosów. Rząd nie planuje jej podwyżki, ale zdaniem części producentów faktycznie ona nastąpi, przy czym obejmie wyłącznie tańsze papierosy (stanowiące 65 proc. rynku).

Podwyżka ma wynikać z faktu, że minimalna stawka akcyzy jest uzależniona od średniej ważonej cen. Ta z kolei – jak przewidują producenci – wzrośnie. Według ich szacunków ceny tańszych papierosów wzrosną o minimum 50–60 groszy za paczkę. Producenci domagają się więc zmian, które spowodują również podwyżkę papierosów droższych, aby tym samym zmienić udział ich ceny w średniej ważonej. Zgadzają się natomiast z podstawowymi zmianami wynikającymi z projektu ustawy okołobudżetowej, a które mają uderzyć m.in. w osoby wytwarzające papierosy za pomocą maszyn udostępnianych w sklepach detalicznych.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.