Autopromocja

Nie można zastawić rzeczy nienależącej do podatnika

15 lutego 2010

Jeżeli zastawu skarbowego dokonano na rzeczy, która nie należy do podatnika, jej właściciel może żądać wykreślenia wpisu z rejestru. Prawo własności danej rzeczy należy badać na dzień ustanowienia zastawu.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która domagała się zwolnienia spod zastawu skarbowego jednej z maszyn. Spółka była w sporze co do zapłaty za towar z kontrahentem, którego majątek zajął fiskus. Sąd przypomniał, że w przypadku żądania wykreślenia wpisu z rejestru zastawów skarbowych istotne jest to, czyją własnością był przedmiot zastawu. Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak zauważył, że sąd I instancji dokonał wnikliwej analizy sprawy pod kątem prawa cywilnego i jego wyrok jest w pełni uzasadniony.

Spór w sprawie dotyczył specjalistycznych urządzeń wyposażenia pralni. Organy podatkowe dokonały ich zajęcia i wpisania do rejestru zastawów skarbowych. O wykreślenie wpisu co do jednej z pralko-suszarek wystąpił kontrahent podatnika, który twierdził, że jest jej właścicielem. Okazało się, że spółka, która zalegała z podatkami, nie zapłaciła też całej ceny kontrahentowi.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.