Autopromocja

Przedsiębiorcy wystąpią o WIT tylko cyfrowo

PIT podatki
PIT podatkiShutterStock
11 września 2019

Od 1 października 2019 r. wnioski o wiążącą informację taryfową (WIT) będzie można składać tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC. Poinformowało o tym Ministerstwo Finansów w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Resort podkreślił, że dokumenty złożone od tego dnia w formie papierowej nie zostaną przyjęte. Po 30 września br. korespondencja, począwszy od złożenia wniosku do wydania decyzji WIT, będzie prowadzona wyłącznie elektronicznie – wskazało ministerstwo.

Dodał, że warunkiem koniecznym do ubiegania się o WIT będzie założenie konta na portalu PUESC oraz uzyskanie uprawnienia „Obsługa Wiążącej Informacji Taryfowej”. Trzeba też będzie posiadać numer EORI (Economic Operators Registration and Identification).

Wszystkie informacje dotyczące rejestracji i uzyskania uprawnień do składania e-wniosków o WIT są dostępne na stronie PUESC (zakładka Katalog usług/ e-WIT).

Przypomnijmy, że WIT informuje, jak zaszeregować dany towar dla potrzeb poboru cła. Dlatego mogą o nią występować jedynie importerzy oraz eksporterzy.

WIT wydaje dyrektor Izby Celnej w Warszawie, a jej ważność upływa po sześciu latach (chyba że wcześniej zmieni się sposób zaklasyfikowania danego towaru). 

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.