Autopromocja

Wspólnik wystawi fakturę VAT za przekazanie części nieruchomości

24 maja 2012

Wydanie udziału we współwłasności za dopłatą stanowi odpłatną dostawę towarów, którą trzeba rozliczyć w podatku od towarów i usług i odpowiednio udokumentować.

Przeniesienie udziału w nieruchomości ma cechy dostawy towarów, a nie świadczenia usługi. Takie jest obecnie stanowisko NSA. W takim też kierunku NSA rozpoznał sprawę, w której wspólnik spółki cywilnej i współwłaściciel nieruchomości wykorzystywanej przez spółkę otrzymał dopłatę tytułem zniesienia współwłasności tej nieruchomości. Taką dopłatę trzeba udokumentować fakturą. NSA w wyroku z 18 maja 2012 r. (sygn. akt I FSK 1040/11) uchylił rozstrzygnięcie sądu wojewódzkiego, który uznał, że wydanie części udziału we współwłasności nawet za dopłatą nie może być uznane za wydanie towarów. Według sądu kasacyjnego do tej sprawy miała zastosowanie uchwała NSA z 24 października 2011 r. (sygn. akt I FPS 2/11), wskazująca, że sprzedaż udziału w nieruchomości jest dostawą towarów.

Filip Siwek, doradca podatkowy w Kancelarii SWS, uważa, że stanowisko zawarte w uchwale jest słuszne i korzystne dla podatników.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.